Płace: wsteczna podwyżka kwoty bazowej do 4200 zł. Kiedy zmiana ustawy?

05 Lipca 2019, 16:46 pieniądze

Zmianą ustawy o minimalnych płacach w placówkach leczniczych we wtorek zajmie się prawdopodobnie rząd. Włączono go już w wykaz prac legislacyjnych. Mamy już lipiec, od kiedy zaczną obowiązywać przepisy?

Projekt dotyczy zmian w ustawie, która miała systemowo uregulować kwestię płac. Dziś jego opis znalazł się w wykazie prac legislacyjnych. 
- Celem projektu jest podwyższenie poziomu najniższych wynagrodzeń zasadniczych, do osiągnięcia których zmierzają coroczne podwyżki wynagrodzeń zasadniczych, przez zmianę wysokości tzw. kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze, a która na dzień 1 lipca 2019 r. ulec ma podwyższeniu z obecnej kwoty 3900 zł do kwoty 4200 zł - czytamy w opisie. 

Prawdziwy wzrost minimalnych płac nastąpi jednak w połowie przyszłego roku, gdy zamiast kwoty bazowej powinna już być stosowana średnia płaca w gospodarce, wynosząca już teraz blisko 5 tys. zł netto. 

Skąd placówki będą miały pieniądze na to by podnieść o tyle płace najniższe, ale też by zwiększyć wynagrodzenia lepiej zarabiającym pracownikom - w celu utrzymania siatki płac i różnic w pensjach wynikających ze stanowisk, stażu i wykształcenia - tego nie wiadomo. Projekt planu finansowego NFZ na 2020 r. nie przewiduje znaczących wzrostów finansowania, jeśli zestawimy go z obecnym planem na rok 2019. 

Aleksandra Kurowska

 

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

F Wtorek, 09 Lipca 2019, 14:11
"Prawdziwy wzrost minimalnych płac nastąpi jednak w połowie przyszłego roku, gdy zamiast kwoty bazowej powinna już być stosowana średnia płaca w gospodarce, wynosząca już teraz blisko 5 tys. zł netto."
Niestety kwota przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok 2018 wyniosła 4585 zł brutto. Może za 2019 będzie 4800 brutto. Zatem skąd takie informacje, że już jest 5000 zł netto?
Asia Piątek, 12 Lipca 2019, 19:57
Ale o czym mowa. Teraz jest 3500 tys złotych brutto. Gdzie te sumy o czym mówicie