Premier: jeśli PiS wygra, będzie 160 mld zł na służbę zdrowia

06 Lipca 2019, 17:00

Premier zapowiedział, że w razie wygranej na jesieni, rząd skupi się na pięciu obszarach: służbie zdrowia, energetyce, edukacji, inwestycjach infrastrukturalnych i ochronie środowiska. W ochronie zdrowia, jak podkreślał, w tym roku będzie 100 mld zł, a rząd nakłady podniesie do 160 mld zł. Premier zdradził też termin wyborów - mają być 12 października. 

 

Dziś drugi dzień konwencji programowej PiS w Katowicach. 

Polecamy tekst o dzisiejszych zapowiedziach ministra zdrowia Piątka ministra Ł. Szumowskiego na następną kadencję

oraz inne wystąpienia z konwencji:

A. Niedzielski: o zmianach w płaceniu szpitalom i POZ za efekty (konwencja PiS)

Z. Małas o sytuacji kadrowej w zdrowiu mówiła na konwencji PiS

Co obiecywał premier?

 - Na kolejne lata chcemy zaproponować agendę rozwojową, agendę rozwoju gospodarczego - mówił Mateusz Morawiecki.  - Chcemy realnie zbliżyć się do tych najlepszych - dodał. Jego zdaniem jeśli PiS utrzyma władzę, to Polska może za 8 lat dogonić Włochy, za 10-12 lat dogonić Hiszpanię, a 13 lat, 14 dogonić Francję. I podkreślał, że celem PiS jest podnoszenie zasobności Polaków. 

 

Piątka PiS na kolejną kadencję, a w niej zdrowie

W razie wygranej, PiS deklaruje że jego rząd skoncentruje się na na pięciu obszarach: służbie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska, transformacji energetyki i inwestycjach infrastrukturalnych. 

25 mld zł więcej niż za PO-PSL

- Na służbę zdrowia wydajemy dzisiaj o 25 mld zł więcej niż nasi poprzednicy. Kształcimy o 2000 więcej lekarzy na pierwszym roku - mówił premier. Ale dodał, że potrzeba kilku lat, by "z roku na rok, kwartału na kwartał, było coraz lepiej".

Jest 100 mld zł, a będzie 160 mld zł

Za kilka lat przeznaczymy 160 mld złotych na służbę zdrowia - zapowiedział Mateusz Morawiecki. W tym roku zgodnie z zapowiedziami PiS ma być 100 mld zł. 

Środki na zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia i inne projekty będziemy w stanie pozyskać. Tego słowa nie złamiemy. To jest nasza obietnica, która rodzi się na tej konwencji - zapowiadał premier. Na razie, mimo tzw. ustawy 6 proc. PKB na zdrowie, w budżecie państwa na ten rok nie przewidziano na ten cel dodatkowych środków. Także przyszłoroczny plan finansowy NFZ (projekt w tym tygodniu przedstawiono posłom) przewiduje 0 zł dopłat z budżetu państwa do leczenia w ramach tej ustawy, więc wzrost póki co wynika ze składek Polaków, a nie decyzji premiera. Pisaliśmy o tym tutaj: Plan finansowy NFZ na 2020 r.: 0 zł dotacji z ustawy "6 proc. PKB na zdrowie"

- My nie obiecujemy gruszek na wierzbie, pokazujemy to, co udało się zrobić i obiecujemy, że te 6 proc. PKB, czyli ok. 160 mld zł za kilka lat na służbę zdrowia przeznaczymy - zadeklarował premier.

Kadry

- Jedną z bolączek jest brak kadry. Po raz pierwszy w tym roku prawo do wykonywania zawodu odebrało więcej pielęgniarek. Kształcimy więcej lekarzy. Wszyscy wiedzą, że ich wykształcenie wymaga czasu - mówił Morawiecki.

 

Krótsze kolejki i środki z UE

- Skracają się kolejki, nie ma limitów na rezonans magnetyczny. Oni mówili parę miesięcy temu o negocjacjach 100 mld złotych z perspektywy unijnej. Jak oni rządzili, wynegocjowali 15 razy mniej. Taka jest ich wiarygodność - zapewniał premier.

Kolejne reformy oświaty, Polska walczy o zieloną energię, przekop Mierzei

Z konwencji dowiedzieliśmy się też, że rząd będzie starał się tak reformować oświatę, by było to źródło postępu i przewagi Polski. Premier stwierdził, że szkoła musi być wolna od ideologii. 

W kwestii ochrony środowiska Morawiecki przeciwstawił część działań interesowi kraju i jego mieszkańców. - Nie może być tak, że chronimy środowisko kosztem Polaków - wyjaśniał. I co zaskakujące mówił też, że to polski rząd zadba na europejskim forum o rozwój inwestycji w zieloną energię. Mówił też o wysiłkach naszego kraju włożonych w ochronę klimatu. 

Wśród inwestycji premier wspomniał m.in. Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej. A inwestycje te i inne infrastrukturalne mają być finansowane z dalszego uszczelniania VAT oraz z opodatkowania korporacji. 

Beata Szydło: zwróciliśmy godność

Po wystąpieniu premiera Beata Szydło mówiła m.in. o tym, jakie są źródła sukcesu PiS. Była premier podkreślała, że partia ta wygrała poprzednie wybory nie przez PR, nie przez billboardy, ale przez zaufanie. I ten kapitał pozwolił jej zdaniem, na realizację potrzebnych Polakom programów. - A u progu przyszłych wyborów, musimy zadać sobie pytanie jakiej Polski chcemy - mówiła. Wspominała o przywracaniu godności, szacunku, wzmacniania Polski. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

anka Poniedziałek, 02 Września 2019, 11:22
Prosze o celowane podwyzki dla fizjo diagnostow psychologow technikow terapeutow zajeciowych opiekuow i innych grup pominietych w podwyzkach 1600zl brutto. PRZED WYBORAMI. OBIECAL MZ je juz w lipcu!! do dzis ich nie ma. Dyrektorzy splacaja dziury finansowe a my nadal nie mamy podwyzek. skandal i hanba dla rzadu ktory rozmawia mowi i co ? i nic. celowane pieniadze moga byc, sa w budzecie tylko kwestia odpowieniej ustawy. wtedy wszystkie te grupy moze zaglosuja na PiS.
Dodo Czwartek, 22 Sierpnia 2019, 19:19
Te 2000 lekarzy więcej, nie pokrywa nawet dziury wywołanej durnym pomysłem emerytalnym 60 lat dla kobiet . Niemcy kiedyś też tak zrobili- 65 dla kontraktu z kasami. Wycofali się już po 6 mies.
maruda Środa, 24 Lipca 2019, 8:10
Panie bez........ - zero reform, balagan nie do ogarniecia i z tego powodu bankructwo systemu- i do tego bajzlu bedziesz pan dolewal kase ? Pan nadajesz sie DO NATYCHMIASTOWEJ DYMISJII- I TO JEST RECEPTA NA SUKCES OCHRONY ZDROWIA.
I TO TYLE !!!!
WAZAS Wtorek, 23 Lipca 2019, 14:55
czekamy na to JESZCZE PRZED WYBORAMI !!!!!!!!!!!!!! MOZE NA WAS ZAGLOSUJEMY
Technik rtg Środa, 17 Lipca 2019, 21:43
Jeśli PiS wygra będą takie same obiecanki jak dla Techników rtg... Było spotkanie z ministrem Szumowskim który powiedział że jest kasa między innymi na podwyżki dla Techników. Szpitale nie chcą dawać podwyżki technikom a nfz robią spotkania na których mówią że szpitale są biedne i mimo że dostali ryczałty większe od kiluset tysięcy do kilku milionów na rok... Ale dalej mówią że nie mają kasy... Ile razy MZ oszuka jeszcze techników rtg???
Państwowiec Poniedziałek, 15 Lipca 2019, 12:26
103 mld na czyste powietrze, 100 mld w trym roku na zdrowie, 160 mld w przyszłości na zdrowie, 0,5 mld drzew w tym roku, 500 zł za każdą krowę, 500 na każde dziecko, 300 na niepełnosprawne, darmowe leki, darmowa służba zdrowia, darmowa szkoła, ... jak w skeczy Sęk kabaretu Dudek: "o cholera nie za dużo trochę?".
BARAMON Czwartek, 11 Lipca 2019, 14:44
Towariszcz- na h... nam mostok- dajtie nam chleba (samochod elektryczny) !!!
BARAMON Czwartek, 11 Lipca 2019, 14:41
A to ci dopiero komiczne wiadomosci dla DZICZY !!!
Dr Zonk Środa, 10 Lipca 2019, 18:03
Wszyscy narzekali jak za POPSL wolno rosły nakłady na służbę zdrowia. Tyle że wtedy była deflacja. Teraz co z tego że oni dają 5% więcej pieniędzy na służbę zdrowia jak swoimi podwyżkami płac, mediów i i ogólną inflacją spowodowali wzrost kosztów o 15%. To są nieudacznicy. Za co się nie wezmą to zepsują. Jedyny ich sukces to zaciągnąć długi i wypłacić 500 plus.
Grazia Środa, 10 Lipca 2019, 13:43
Cały czas kłamią zależy im tylko na stołkach
elpis Wtorek, 09 Lipca 2019, 15:19
były kłamstwa, była "retoryka wyborcza" ale to już jest zwyczajne, ordynarne skur*****stwo przedwyborcze...
monma Wtorek, 09 Lipca 2019, 12:25
to jest przedwyborczy biznes polityczny a nie dbałość państwa o zdrowie obywateli, co zresztą zapewnia nam Konstytucja - jak wiadomo łamana...
Zaba Sobota, 06 Lipca 2019, 21:46
160 miliardów za parę lat, o całe 60 % więcej jak teraz, tylko czy ktoś wzioł pod uwagę ile do tego czasu wzrosną koszty? Bo na zwiększenie płac najmniej zarabiających w służbie zdrowia pieniędzy nie będzie