Brytyjski NHS podpowiada jak uniknąć zatruć w święta - sposób na oszczędności w systemie?

23 Grudnia 2015, 13:26

Brytyjski odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia - NHS - postanowił przypomnieć swoim potencjalnym pacjentom jak uniknąć zatruć pokarmowych i wizyty w szpitalu w okresie Bożego Narodzenia. W prosty sposób przypomina o bardzo podstawowych zasadach, których zastosowanie nie wymaga dużego wysiłku. To trochę inne podejście do "profilaktyki" i potencjalnych oszczędności w systemie. Polecamy.

Poniżej przedstawiamy 10 wskazówek na zapobieganie zatruciom pokarmowym, które przypomina National Health Service.

1.      Myj ręce

To tak prosta, a jednocześnie ważna czynność, o której zbyt często zapominamy. Dłonie należy umyć przed każdym kontaktem z jedzeniem, jak i po nim. Najlepiej używać w tym celu mydła i gorącej wody, a następnie wysuszyć. Pamiętajmy też o umyciu rąk tuż po korzystaniu z toalety, wyrzucaniu śmieci, wydmuchiwaniu nosa oraz dotykaniu zwierzaków.

2.      Umyj kuchenne blaty

Zachowanie czystości w kuchni to podstawa. Blaty i stoły powinny być czyszczone przed przygotowywaniem i stawianiem na nich jedzenia. Szczególną uwagę należy zwracać na czyszczenie powierzchni po trzymaniu na niej surowego mięsa, jajek, ryb i warzyw.

3.      Używaj czystych ścierek

Wszelkiego typu ściereczki powinny być regularnie myte i prane. Pamiętajmy też o ich wysuszeniu, bo brudne i mokre stanowią idealne miejsce do rozwoju zarazków.

4.      Wykorzystuj osobne deski do krojenia

Krojenie wszystkich rodzajów jedzenia na jednej i tej samej desce to prawdziwa zbrodnia dla naszego zdrowia. Przykładowo, surowe mięso może zawierać szkodliwe bakterie, które łatwo przeniosą się na wszystko, z czym się zetkną.

5.      Oddziel surowe mięso od reszty jedzenia

Odseparowanie surowego mięsa od innych składników jest niezwykle ważne, szczególnie, gdy chodzi o trzymanie go przy produktach gotowych do spożycia, takich jak sałata, owoce, czy też chleb. Tego typu jedzenie nie będzie przez nas gotowane, więc bakterie nie zostaną zniszczone.

6.      Przechowuj surowe mięso na dolnej półce

Surowe mięso powinno być zawsze przykryte i odpowiednio zabezpieczone. W lodówce trzymajmy je na dolnej półce, co zapewni odpowiednie oddzielenie mięsa od pozostałego jedzenia.

7. Dobrze gotuj posiłki

Stosowanie się do wskazówek i przepisów pozwoli nam na uniknięcie zjedzenia źle przygotowanego jedzenia. Przed podaniem gotowanego posiłku, należy upewnić się, czy jedzenie nie jest jeszcze surowe w środku. Nie wszyscy z nas również wiedzą, że mięsa, a w tym kurczaka i indyka, nie powinno myć się przed gotowaniem. Zwiększyłoby to ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii po kuchni.

8. Utrzymuj w lodówce temperaturę poniżej 5 stopni

Trzymanie jedzenia w odpowiednich warunkach jest bardzo ważne. Zimno zatrzymuje rozwój bakterii i zmniejsza tym samym ryzyko wystąpienia zatruć pokarmowych.

9. Szybko odkładaj do lodówki pozostałe jedzenie

Zdarza się, a już szczególnie w czasie świąt, że nie uda nam się zjeść całego przygotowanego jedzenia. Nie zapomnijmy o jak najszybszym schowaniu go z powrotem do lodówki. Trzymane na zewnątrz szybko się zniszczy. Na zjedzenie ugotowanego wcześniej posiłku mamy dwa dni.

10. Sprawdzaj datę przydatności do spożycia

Nawet jeśli dany składnik wygląda całkiem dobrze, niekoniecznie jest jeszcze odpowiedni do zjedzenia. Data ważności to data ważności. Nie warto psuć sobie zdrowia i skończyć z zatruciem pokarmowym tylko dlatego, że mieliśmy na coś ochotę, a było na wyciągnięcie ręki w naszej lodówce.

AP

Źródło: nhs.uk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz