Ratownicy ostro o stanowisku Izby Pielęgniarek: "Argumenty dalece absurdalne"

08 Lipca 2019, 12:25 Ratownicy

"Po raz kolejny Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych w osobach: Sekretarz NRPiP – Joanny Walewander oraz Prezes NRPiP Zofi Małas w sposób bezpodstawny dezawuują zawód ratownika medycznego" - ocenia Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych.

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych ostro odpowiada na stanowisko Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, w którym to wyraziła "zdecydowany sprzeciw" w sprawie zaproponowanych kwalifikacji na stanowisku pielęgniarki oddziałowej w szpitalnym oddziale ratunkowym, przewidującej możliwość pełnienia wspomnianej funkcji przez ratownika medycznego. Więcej dowiesz się tutaj: Pielęgniarki: Ratownicy medyczni nie posiadają kompetencji do pełnienia tej funkcji

Argumenty NRPiP okazały się tak dalece absurdalne, że Ministerstwo Zdrowia nie miało podstaw do zmiany projektu rozporządzenia, które w niezmienionej formie weszło w życie z dniem 1 lipca 2019r. - PTRM

W ocenie Towarzystwa, o zawodzie ratownika medycznego i jego kompetencjach w systemie ochrony zdrowia musi przede wszystkim decydować środowisko ratowników medycznych.

Ratownicy argumentują zdolność do wykonywana stanowiska zarządczego, że przez "bezsensowną organizację kształcenia" zmuszeni są do podejmowania kształcenia na studiach II stopnia na kierunkach związanych ze zdrowiem publicznym czy zarządzaniem. Nabywają oni odpowiednie kompetencje i są predysponowani co najmniej na tym samym poziomie jak pielęgniarki do zarządzania zespołami osób.

"Wystarczy już tej dyskredytacji naszego zawodu przez inne grupy zawodowe, w których prym wiedzie właśnie korporacja pielęgniarek i położnych. Musimy jako całe środowisko ratowników medycznych przeciwstawić się panicznej agresji Zarządu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wobec ratowników medycznych. Jak zauważamy od jakiegoś czasu, podczas prac legislacyjnych nad aktami prawnymi regulującymi zawód ratownika medycznego i jego kompetencje, najbardziej blokuje nasz rozwój zawodowy to środowisko" - oceniają ratownicy.

"Tworząc system ratownictwa, jak również powołując zawód ratownika medycznego został on uplasowany wysoko w hierarchii zawodów medycznych. W drodze zmian legislacyjnych obserwujemy umocnienie naszego zawodu, co jest podyktowane zwiększeniem doświadczenia i dobrymi podstawami kształcenia. Stąd nie możemy godzić się na takie wypowiedzi, które dyskredytują nasz zawód " - odpowiada PTRM.

Ratownictwo medyczne, tylko dla ratownika

W kontrofensywie Towarzystwo zapowiada podjęcie odpowiednich kroków mających prowadzić do tego, aby system ratownictwa medycznego był obsługiwany przez ratowników medycznych, a do zespołów ratownictwa medycznego mają być zatrudniani tylko ratownicy medyczni.

"Wystarczy już wprowadzania na siłę do systemu pielęgniarek i organizowania kursów czy specjalizacji ratunkowych" - czytamy. Jak stwierdzają, należy podnieść "prestiż zawodu ratownika medycznego", by zahamować emigrację ratowników w kierunku realizacji służby na stanowisku pielęgniarskim. Ratownicy twierdzą, że "zmiana zawodu nie jest podyktowana chęcią nabywania dodatkowych kompetencji, tylko wzrostem wynagrodzenia i brakiem obowiązku stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności, który spoczywa na ratownikach medycznych."

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

123 Piątek, 12 Lipca 2019, 17:43
Siostro basen!
Alfe Wtorek, 09 Lipca 2019, 10:58
Napisałam trzy komentarze i gdzie one są?
Alfe Wtorek, 09 Lipca 2019, 10:46
Służba zdrowia chyba najbardziej skłócone środowisko. Byłam x razy w szpitalnym SOR i właśnie ratownicy medyczni byli najbardziej zaangażowaną grupą,najbliżej chorych,wykonywali wszystkie zabiegi,a pielęgniarek wogóle nie widziałam,więc dlaczego pielęgniarka ma zarządzać ratownikami?
Sławomir Jankowski RM Wtorek, 09 Lipca 2019, 10:43
Uprzejma Pani Alu. Zanim się Pani wypowie na temat tego czy studia Ratownika Medycznego są łatwiejsze czy nie to najpierw radził bym zrobić i skończyć takowe. Zgrupowanie fachowców hmm... Ciekawe co Pani powie jak będzie sama Pani potrzebować pomocy właśnie tych fachowców. A gwarantuje że każdy z nas ludzi kiedyś będzie potrzebował pomocy Ratowników Medycznych prędzej czy później. Można się kłócić ale jest to bez sensu. Chciałbym tylko zauważyć że to pielęgniarki cały czas zaczynają jakaś dyskusję nie dotycząca ich. Dlaczego nie zabierają głosu w sprawach dotyczących ich osobiście. Zmiany które wychodzą z MZ aktualnie dotyczą nas Ratowników Medycznych i tak powinno pozostać, nie potrzebne są komentarze że strony pielęgniarek w tej sprawie.
Pielegniarka Wtorek, 09 Lipca 2019, 10:33
Autor tekstu o pielęgniarstwie nie ma bladego pojęcia. Nie spotkałam ratownika który musiałby kształcić się tyle ile pielęgniarki. To oni spoczywają na laurach kończąc szkole i nic więcej nie musza. Na pielęgniarki nałożony jest obowiązek ustawicznego kształcenia. Na wszystko muszą mieć dodatkowe kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i specjalizację....
Przewodniczący KRRM Czwartek, 11 Lipca 2019, 10:19
Szanowna Pani, dla pani wiadomości oraz wszystkich czytających, na Ratowniku Medycznym, którego wykształcenie trwa 6 semestrów studiów licencjackich oraz do czasu funkcjonowania szkół policealnych (4 semestry), również ciąży obowiązek doskonalenia zawodowego, który jest obowiązkowy. Każdy przedstawiciel tego zawodu ma ustawowy nakaz zdobywania punktów edukacyjnych, w ramach szkoleń, kursów, seminariów, sympozjów etc.

Wedle obowiązującego prawa pielęgniarka może się doskonalić lecz nie musi.
To jest podstawową różnica, o której trzeba wiedzieć zanim się napiszę głupoty w komentarzach pod artykułem rzeczowym.
wolf Środa, 10 Lipca 2019, 5:40
Doczytac, douczyc sie, wyspecjalizowac i wykursowac i do pacjentow, do pielegnacji a nie do ratownictwa sie czepiasz pustaku!
Rm Wtorek, 09 Lipca 2019, 16:14
Doczytać sobie Pielęgniarka o okresach edukacyjnych dla RM. Później komentuj.
Łukasz Poniedziałek, 08 Lipca 2019, 21:07
Brawo! Głowy do góry!
Ala Poniedziałek, 08 Lipca 2019, 18:06
Trzeba było iść na pielegniarstwo a nie się teraz RM rzucają i zgrywają fachowców po łatwiejszych studiach
Do Ali Wtorek, 09 Lipca 2019, 12:58
Łatwiejszych studiach... Nie wierzę
Batman Wtorek, 09 Lipca 2019, 11:40
Pani Alu proszę nie prowokować, bo jeszcze trafi się ktoś, kto napisze, że kiedy pielęgniarka w piątkowy wieczór robi pacjentowi wieczorną toaletę w komfortowych warunkach to ratownik medyczny często broni się przed pijanym panem z siekierą czy reanimuje w chlewiku pełnym świnek. A szkoda, żeby trafił się taki komentarz.
Alfe Wtorek, 09 Lipca 2019, 10:49
Nie bądź taka mądra,widziałaś ratowników w akcji? Pielęgniarki nie dałyby sobie rady,mądrali!
Monika Wtorek, 09 Lipca 2019, 22:06
Ty jestes na glowe chory! Mam wyksztalcenie ratownika medycznego i pielegniarki . Pracowalam w karetce z pielegniarkami i ratownikami, kazdy dawal rade .
Andrzwh Wtorek, 09 Lipca 2019, 10:39
Ala może czas wybrać się do psychiatry a i zabierz swój ciężko zdobyty dyplom pielęgniarki...