MZ: Pacjenci z EB będą mieli zestawy terapeutyczne za darmo

09 Lipca 2019, 10:25 Szumowski

Minister zdrowia zadeklarował, że każdy pacjent z EB otrzyma zestaw terapeutyczny, sfinansowany z budżetu NFZ. 

Od 1 lipca - za sprawą nowej listy refundacyjnej - koszt specjalnych opatrunków, które zmniejszają cierpnie chorych na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka niemal się podwoił.

Za tę samą liczbę i rodzaj opatrunków jeszcze w styczniu 2015 r. trzeba było zapłacić 372 zł, obecnie pacjenci muszą zapłacić za nie 4 014 zł miesięcznie. Od 1 lipca po publikacji nowej listy leków refundowanych koszt zaopatrzenia w opatrunki wyniósłby 6 114 zł - apelowała Fundacja EB Polska. W tej sprawie, pod petycją do resortu podpisało się ponad 25 tys. osób.

W poniedziałek, w tej sprawie, na Miodowej - na wniosek organizacji pacjentów - odbyło się spotkanie w, którym brali udział minister Łukasz Szumowski, wiceminister Maciej Mikowski oraz chorzy na EB, jak i opiekunowie chorych na tę przypadłość dzieci.

Przedstawiciele pacjentów usłyszeli budujące dla nich deklaracje ze strony ministra. - Do każdego chorego na pęcherzowe oddzielanie się naskórka indywidualnie dotrzemy i każdy dostanie zestaw terapeutyczny. Sfinansuje to Narodowy Fundusz Zdrowia - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.  

Każdy z pacjentów wymaga innego zestawu środków opatrunkowych, odżywek, środków i leków. Wobec tego resort, zapowiada że specjalnie powołany zespół przygotuje kompletną listę potrzebnych do funkcjonowania pacjentów produktów. 

Resort potrzebuje dwóch tygodni na przygotowanie stosownych regulacji.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz