M. Morawiecki: Od października 500 zł dodatku dla osób niepełnosprawnych

09 Lipca 2019, 13:06 Mateusz Morawiecki

Dodatek 500 zł miesięcznie dla osób z całkowitą niepełnosprawnością ma obowiązywać od 1 października 2019 r. W pierwszym etapie świadczenie ma objąć ok. 300 tys. osób niepełnosprawnych - zapowiedział dziś Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów.

- Siła Państwa polskiego to nie tylko jak rośnie gospodarka, ale też to jak traktujemy najsłabszych rodaków. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego świadczenia, dla osób zupełnie niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania. Świadczenie będzie wynosiło 500 zł miesięcznie, chcemy aby obowiązywało od 1 października br. - podsumował decyzje podjęte podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki.

 Program jest skierowany dla osób powyżej 18 r. życia z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do egzystencji.  

Osoby z orzeczeniem do całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji muszą udać się do odpowiedniej instytucji. - W skrócie, jeśli orzeczenie wystawił ZUS - osoba musi udać się do ZUS, jeśli KRUS, to do KRUS, itd. Instytucje mają pół roku na potwierdzenie zdarzenia, które miało wpływ na niezdolność do pracy  - tłumaczyła Bożena Borys-Szopa, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Zgodnie z założeniem projektu świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie od niego pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne, będzie wolne od egzekucji i potrąceń, jak również nie będzie uwzględniane w dochodzie osób i ich rodzin przy ustaleniu prawa do niektórych świadczeń pieniężnych przysługujących na podstawie innych ustaw.

- Każda osoba z dochodem do 1100 zł miesięcznie dostanie pełne 500 zł świadczenia - mówiła Bożena Borys-Szopa. Zgodnie z uzasadnieniem projektu łączna kwota świadczenia dla osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać łącznej kwoty 1600 zł.

- Jest to cześć pakietu Dostępność+, którą zapowiadaliśmy w zeszłym roku. W szerszym znaczeniu tego projektu, oznacza on zwiększenie środków przeznaczanych na rehabilitację, leki i wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych - uzasadniał premier.

- W pierwszym okresie świadczenie ma obejmować ok. 300 tys. osób. W kolejnych – w związku z orzecznictwem weryfikującym – może pojawić kolejnych 100,200 tys. osób. Dziś nie mamy pełnej wiedzy co do dokładnej liczby osób, które zostaną objęte programem - dodał.

Środki na świadczenie mają pochodzić z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób NiepełnosprawnychPrzewidziano, że koszty obsługi świadczenia wyniosą 2,5 proc. wypłaty świadczeń. - Jesteśmy odpowiedzialnym rządem. Kiedy pojawiają się środki, staramy się zabezpieczać podstawowe potrzeby społeczne - mówił premier.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

adam Poniedziałek, 15 Lipca 2019, 15:14
a cz dostane jezeli mam znaczny stopien niepelnosprawnosci niezdolny do samodzielnej egzystencji czesciowo niezdolny do pracy
Waldek Wtorek, 09 Lipca 2019, 18:32
Oszuści
PIOTR DUSZYŃSKI Wtorek, 09 Lipca 2019, 17:09
CZY DOSTANĘ 500+ MAM 645.ZŁ ZASIŁKU STAŁEGO STOPIEŃ UMIARKOWANY Z OPS
Sceptyk Sobota, 13 Lipca 2019, 18:48
Nie tylko osoby całkowicie niezdolne do sadzielnej egzystencji po potwierdzeniu ZUS
Antekburczymucha Wtorek, 09 Lipca 2019, 13:38
Czyli ponowne komisje lekarskie i cudowne ozdrowienia, aby jak najbardziej ograniczyć liczbę uprawnionych. Oszuści.
Ewa Środa, 10 Lipca 2019, 9:07
Nie o to chodzi aby ograniczyć, tylko wyeliminować patologię czyli pobieranie świadczeń, które mają znaczny A co nie powinni mieć. Patologia w orzeczeniach o niepełnosprawności jest olbrzymia To wyszło np. Przy kartach parkingowych, gdy powstał obowiązek stawienia się na powiatową komisję orzekajacą, to w Warszawie ok. 20 000 osób się nie stawiło, po sprawdzeniu okazało się, że te osoby nie żyją od dawna a karty nie zostały zwrócone.
Elżbieta Wtorek, 09 Lipca 2019, 16:35
Ale na jakiej podstawie ponowna weryfikacja stanu zdrowia - czy jest już nowa ustawa orzecznicza?
ON-@ Wtorek, 09 Lipca 2019, 14:03
Dokładnie im o to chodziło, jeszcze limit dochodów 1100 zł, kto powyżej nie dostanie. Słuchałam konferencję prasową z premierem i minister.