GIF o brakach leków. Kiedy sytuacja zostanie opanowana?

10 Lipca 2019, 11:55 GIF

Chiny, w których od zeszłego roku występuje problem z dostępnością do substancji czynnych oraz kwestia serializacji – to główne czynniki, które według Państwowej Inspekcja Farmaceutycznej mają wpływ na problem z dostępnością do leków w Polsce. 

- Obecna sytuacja spowodowana jest przez zastój jednego z wytwórców odpowiedzialnego za  produkcję leków m.in. przeciw tarczycy i cukrzycy – stwierdził Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski podczas konferencji prasowej w środę przekonując, że sytuacja jest obecnie opanowana.

Kiedy sytuacja zostanie całkowicie opanowana? Na to pytanie niestety GIF nie był w stanie odpowiedzieć.

- Jeśli chodzi o dostępność do leków w szpitalach, to sytuacja jest zupełnie inna. Szpitale mają zabezpieczoną liczbę leków dzięki podpisanym umowom z hurtowniami – uspokajał Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Zapewniono, że sytuacja jest stale monitorowana, a od poniedziałku będą wdrażane specjalne działania ograniczające problem z dezinformacją pacjentów.

Od poniedziałku NFZ wraz z GIF w ramach bezpłatnej infolinii dla pacjentów będą udzielać pacjentom informacji dot. dostępności produktów leczniczych i zamienników leków chwilowo niedostępnych.

Nie 500, a 300 leków niedostępnych

GIF dementuje, aby ograniczenie dostępu do leków dotyczyło 500 leków. - Chodzi o 95 substancji czynnych, z których wytwarzanych jest ponad 300 produktów – usłyszeliśmy od Pawła Piotrowskiego.

Zobacz: NIA do MZ: brak dostępu do podstawowych leków przybiera dramatyczne rozmiary

Sytuacja jest monitorowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Jak podkreślono podczas dzisiejszego spotkania prasowego „Problem dostępności leków występuje nie tylko w naszym kraju, ale i całej Europie. - Siostrzane agencje także raportują kwestie związane z brakiem produktów związanych z substancjami czynnymi dostępnymi w Chinach – mówił P. Piotrowski.

JK

 Zobacz również:

Ł.Waligórski: problemy z dostępem do leków nie są w Polsce nowością

Od połowy maja o 12,5 proc. więcej leków zagrożonych brakiem 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

As Środa, 10 Lipca 2019, 16:58
Kiedy GIF wycofa statyny i fibratów na obniżanie cholesterolu, bo to są straszne trucizny powodujące choroby trzzustki i wątroby, powodujące bóle mięśni, i powodujące nowotwory? Kiedy zakończy si e oszustwo cholesterolowe niszczące zdrowie i zycie Polaków?