WHO aktualizuje listy podstawowych leków i testów diagnostycznych

10 Lipca 2019, 13:52 Leki

WHO opublikował nowe listy podstawowych leków i podstawowych badań diagnostycznych, które pomagają poszczególnym krajom nadać priorytety produktom, które powinny być powszechnie dostępne w systemie opieki zdrowotnej.

Opublikowane we wtorek dwie listy koncentrują się na nowotworach i innych globalnych wyzwaniach zdrowotnych, z naciskiem na skuteczne rozwiązania, inteligentne ustalanie priorytetów i zapewnienie optymalnego dostępu dla pacjentów.

- Na całym świecie ponad 150 krajów korzysta z listy leków podstawowych WHO, aby kierować decyzjami o tym, które leki stanowią najlepszy stosunek jakości do ceny, w oparciu o dowody i wpływ na zdrowie - powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Włączenie do tej listy niektórych najnowszych i najbardziej zaawansowanych leków przeciwnowotworowych stanowi silny przekaz, że każdy zasługuje na dostęp do tych ratujących życie leków - podkreślił.

 

Lista podstawowych leków

Leczenie nowotworów: podczas gdy w ostatnich latach wprowadzono na rynek kilka nowych metod leczenia raka, tylko kilka z nich zapewnia wystarczające korzyści terapeutyczne, które można uznać za niezbędne. Pięć terapii przeciwnowotworowych WHO dodanych do nowej listy leków jest uważanych za najlepsze pod względem wskaźników przeżycia w leczeniu czerniaka, raka płuc, krwi i nowotworów prostaty.

Na przykład dwie niedawno opracowane immunoterapie (niwolumab i pembrolizumab) zapewniły do ​​50 proc. przeżywalności w przypadku zaawansowanego czerniaka - nowotworu, który do niedawna był nieuleczalny.

Antybiotyki: Komitet ds. Leków Niezbędnych wzmocnił porady dotyczące stosowania antybiotyków poprzez aktualizację kategorii AWARE, które wskazują, które antybiotyki należy stosować w najczęstszych i poważnych zakażeniach, aby osiągnąć lepsze wyniki leczenia i zmniejszyć ryzyko oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. 

Komitet zalecił dodanie trzech nowych antybiotyków do leczenia zakażeń opornych na wiele leków. 

Inne aktualizacje listy leków obejmują:

  • Nowe doustne leki przeciwzakrzepowe zapobiegające udarowi jako alternatywę dla warfaryny w migotaniu przedsionków i leczeniu zakrzepicy żył głębokich;
  • Leki biologiczne i leki biopodobne stosowane w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zapalne jelit;
  • Termostabilna karbetocyna w zapobieganiu krwotokom poporodowym;

 

Lista niezbędnych badań diagnostycznych

Pierwsza lista podstawowych badań diagnostycznych została opublikowana w 2018 r., koncentrując się na ograniczonej liczbie chorób priorytetowych - HIV, malarii, gruźlicy i zapaleniu wątroby. Tegoroczna lista poszerzyła się o kolejne choroby niezakaźne i zakaźne.

Nowotwory: Biorąc pod uwagę, jak ważne jest wczesne rozpoznanie raka (70 proc. zgonów z powodu nowotworów występuje w krajach o niskim i średnim dochodzie, głównie dlatego, że większość pacjentów jest zdiagnozowana zbyt późno), WHO dodała 12 testów do listy diagnostycznej, aby zwiększyć wykrywalność szerokiego zakresu guzów litych, takich jak rak jelita grubego, wątroby, szyjki macicy, prostaty, piersi i komórek zarodkowych, a także białaczka i chłoniaki. W celu wsparcia odpowiedniej diagnostyki raka dodano nową sekcję obejmującą anatomiczne badanie patologii; usługa ta musi być dostępna w specjalistycznych laboratoriach.

Choroby zakaźne: Lista koncentruje się na dodatkowych chorobach zakaźnych powszechnych w krajach o niskich i średnich dochodach, takich jak cholera, oraz zaniedbanych chorobach, takich jak leiszmanioza, schistosomatoza, denga i zika.

Ogólny test: Lista została również rozszerzona o dodatkowe ogólne testy m.in. poziom żelaza (w przypadku niedokrwistości) oraz testy w celu zdiagnozowania wadliwego działania tarczycy i anemii sierpowatej (dziedziczna forma niedokrwistości bardzo powszechnie występująca w Afryce Subsaharyjskiej).    

Inną godną uwagi aktualizacją jest nowa sekcja specyficzna dla testów przeznaczonych do badań przesiewowych w dziedzinie krwiodawstwa. Jest to część ogólnej strategii WHO, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transfuzji krwi.

 

Jak zmieniły się listy?

Zaktualizowana lista podstawowych leków dodaje 28 leków dla dorosłych i 23 dla dzieci i określa nowe zastosowania dla 26 już wymienionych produktów, co daje łącznie 460 produktów uznanych za niezbędne do zaspokojenia kluczowych potrzeb zdrowia publicznego. WHO podkreśla, że chociaż liczba ta może wydawać się wysoka, odpowiada ona ułamkowi liczby leków dostępnych na rynku.  

Zaktualizowany wykaz diagnostyki podstawowej zawiera 46 ogólnych testów, które można wykorzystać do rutynowej opieki nad pacjentem, a także do wykrywania i diagnozowania szerokiego zakresu stanów chorobowych oraz 69 testów przeznaczonych do wykrywania, diagnozowania i monitorowania określonych chorób.

Obie listy WHO stanowią wskazówki dla poszczególnych krajów, które mogą opracować własne listy krajowe. Krajowe listy uwzględniają z kolei obciążenie chorobami i istniejącą infrastrukturę systemu opieki zdrowotnej. 

Źródło: WHO

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz