GIS oraz Polska Agencja Antydopingowa będą wspólnie walczyć z dopingiem

10 Lipca 2019, 15:37

Główny Inspektor Sanitarny oraz Polska Agencja Antydopingowa skoordynują współpracę na rzecz walki z dopingiem. Podpisali w tej sprawie porozumienie.

Jak podkreśla GIS, doping nie jest problemem jedynie sportu wyczynowego. Paradoksalnie najczęściej po zabronione w sporcie substancje sięgają młodzi amatorzy, którzy dopiero zaczęli treningi. Ambitne cele, brak wytrwałości i motywacji do ćwiczeń powoduje, że niekiedy korzystają oni ze wspomagaczy, które mają im pomóc w szybkim osiągnięciu sportowej sylwetki lub poprawieniu wyników sportowych.

GIS podkreśla, że substancje dopingujące łudzą użytkowników wizją możliwości szybkiego i wymagającego niewielkich nakładów pracy sukcesu. Doraźne, efekty w postaci szybkiego przyrostu masy mięśniowej, siły i wydolności niosą jednak za sobą trwałe, negatywne skutki zdrowotne. Użytkownicy dopingu trują się i niszczą swoje zdrowie, często nie zdając sobie sprawy z długofalowych skutków zażywania środków dopingujących.

Jak ostrzega GIS, stosowanie dopingu wiąże się z ryzykiem występowania wielu niepożądanych skutków takich jak: zmiany skórne, łysienie, uszkodzenia wątroby, zahamowanie wzrostu, podwyższenie ciśnienia krwi, zmiany hormonalne a nawet uzależnienie. Na negatywne skutki działania dopingu narażeni są przede wszystkim młodzi ludzi , których organizm jeszcze się rozwija. Szczególnie niebezpieczne są zaburzenia hormonalne, które prowadza do zatrzymania prawidłowego rozwoju ciała oraz zaburzeń procesu dojrzewania płciowego (atrofia jąder, oligospermia, ginekomastia) mogących skutkować bezpłodnością.

Porozumienie GIS i PAA - co zakłada?

We wtorek Główny Inspektor Sanitarny - Jarosław Pinkas oraz Dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej – Michał Rynkowski zawarli porozumienie, w którym zobowiązali się do wymiany informacji i koordynacji działań mających na celu przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu substancji zabronionych, stosowania metod zabronionych dla celów dopingowych przez sportowców oraz wspólną popularyzację wiedzy na temat szkodliwości dopingu dla zdrowia.

Porozumienie zakłada wzajemne przekazywanie informacji o produktach będących w obrocie zawierających substancje zabronione lub stanowiących metody zabronione, udzielanie pomocy ekspertów przy rozpoznawaniu spraw związanych z wprowadzaniem do obrotu substancji zabronionych i stosowania metod zabronionych oraz wspólne działania informacyjne i edukacyjne.

Wzajemna wymiana informacji o produktach zafałszowanych ma pozwolić na sprawniejsze eliminowanie z obrotu produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Źródło: GIS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz