NFZ: 11 proc. wzrost liczby zabiegów usunięcia zaćmy - efekt bezlimitowego finansowania

10 Lipca 2019, 16:14 oko zaćma

O 11 proc. wzrosła liczba wykonywanych w polskich placówkach zabiegów usuwania zaćmy po pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania od 1 kwietnia bezlimitowego finansowania tych zabiegów - informuje NFZ.

Rzecznik prasowy centrali NFZ Andrzej Troszyński w wydanym w środę komunikacie dot. zabiegów usunięcia zaćmy odniósł się do artykułu z "Rzeczpospolitej" : „Po zdrowie za granicę/Nasi sąsiedzi zarabiają na kolejkach”.

Jak podkreślił, liczba wykonywanych za granicą w ramach dyrektywy transgranicznej zabiegów usunięcia zaćmy w 2018 roku (15.170) to zaledwie 4,8 proc. w odniesieniu do liczby wykonywanych zabiegów w Polsce (314.841). Dodał, że prowadzone wcześniej działania mające na celu zmniejszenie czasu oczekiwania na zabieg pozwoliły na zmniejszenie kosztów leczenia za granicą o 7 proc.

- Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia o bezlimitowym od 1 kwietnia br. finansowaniu zabiegów usunięcia zaćmy już po pierwszych dwóch miesiącach odnotowano znaczący wzrost – o 11 proc., liczby wykonanych w polskich placówkach zabiegów - wskazuje A. Troszyński. Ponadto zapowiada, że oddziały wojewódzkie NFZ w lipcu br. podpiszą aneksy do umów zwiększające kontrakty placówek adekwatnie do wartości wykonanych świadczeń.

Obecnie OW NFZ podjęły działania mające na celu informowanie pacjentów oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy o znacznie krótszych terminach operacji w innych placówkach znajdujących się w pobliżu miejsca zamieszkania.

Źródło: NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz