Gdzie po zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego oraz prostaty

12 Lipca 2019, 10:51 Radomskie Centrum Onkologii RCO

Pierwszy w Radomiu zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego  oraz  prostaty wykonali lekarze pod kierunkiem prof. Igala Mora.  To początek współpracy Radomskiego Centrum Onkologii z placówką w Warszawie.  Od  połowy lipca 2019 r.w szpitalu na Wacynie będą wykonywane zabiegi onkourologiczne pacjentów z rakiem pęcherza, prostaty, nerki, moczowodu i innych. Współpraca jest realizowana w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Operowany kilka dni temu pacjent  z zaawansowanym rakiem pęcherza był wcześniej poddany chemioterapii w Radomskim Centrum Onkologii. Współpraca onkologów, radioterapeutów  urologów i chirurgów zwiększa szanse chorych na kompleksowe leczenie nowotworów.

Operacje laparoskopowe w onkourologii są znacznie bardziej korzystne dla pacjenta pod względem czasu rekonwalescencji w porównaniu do klasycznych operacji chirurgicznych.  Już 2 dni po takim zabiegu pacjent może samodzielnie wstawać.  

W Polsce takie zabiegi są przeprowadzane tylko w 4 ośrodkach -  we Wrocławiu, Krakowie  Szczecinie i warszawskiej Mazovii. Od tej pory również w Radomiu.

Zdaniem prof. Zorana Stojceva, dyrektora medycznego RCO – rozpoczęcie zabiegów onkourologicznych rozszerzyło wachlarz metod  leczenia w Radomskim Centrum Onkologii dając pacjentom  z regionu dostęp do leczenia w zakresie chirurgii onkologicznej na europejskim poziomie. Szpital na Wacynie jest kompleksowym szpitalem onkologicznym, posiada 150 łóżek.

Dla pacjentów potrzebujących leczenia w zakresie onkologii urologicznej otwarto poradnię, której konsultują specjaliści z Warszawy.

Szpital Mazovia w 2017 roku  jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje urologiczne z udziałem robota Da Vinci. Zabiegi są wykonywane w Warszawie i nie   są  na razie refundowane przez NFZ.

źródło: RCO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Prof. dr hab. med. Tomasz Drewa, FEBU Wtorek, 23 Lipca 2019, 12:41
Chciałbym poprosić o sprostowanie.
Laparoskopowe operacje usunięcia pęcherza moczowego wykonuję od 2012 roku w Toruniu w Szpitalu Miejskim a od 2015 roku w Klinice Urologii w Bydgoszczy w Szpitalu Klinicznym nr 1.
W 2016 wykonałem pierwsze w Polsce usunięcie pęcherza przy pomocy robota chirurgicznego da Vinci w Toruniu w Szpitalu Miejskim. Prosiłbym o zachowanie rzetelności dziennikarskiej i potwierdzanie swojej wiedzy, którą udostępniacie Państwo czytelnikom.