M. Hok: Przywrócimy program rządowy finansowania in vitro

12 Lipca 2019, 12:27 in vitro

- Przywrócimy program rządowy finansowania in vitro, bo jest oczekiwany przez 1,5 mln Polaków, którzy maja problem z poczęciem potomstwa - zapowiedział w piątek podczas podczas jednego z paneli forum programowego Koalicji Obywatelskiej poseł PO-KO Marek Hok.

W ramach forum programowego zaplanowano kilka paneli poświęconych zdrowiu m.in. "Sprawa Polek, bezpieczeństwo, zdrowie in vitro". 

Jak przypomniał M. Hok w 2013 r. udało się wprowadzić rządowy program finansowania in vitro, dzięki któremu urodziło się wiele dzieci. - Co roku na świecie rodzi się 350 tys. dzieci z in vitro, więc jest to metoda sprawdzona, bezpieczna i uznana - przekonywał.

Podkreślił, że nagle w 2016 r., gdy ministrem zdrowia był Konstanty Radziwiłł  (PiS) program przestał był finansowany.

Szczepienia przeciwko HPV

Jako kolejny priorytet wskazał wprowadzenie szczepień przeciwko HPV. - Jesteśmy jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie przyjeżdżają studenci z innych krajów zobaczyć przypadki raka szyjki macicy. Co roku zaczyna chorować ok. 3,5 tys. kobiet - mówił.

Dodał, że na całym świecie wprowadza się ogólnodostępne bezpłatne szczepienie nie tylko dla młodych dziewcząt, ale też chłopców. - Na szczęście samorządy dostrzegły rolę tych szczepień i same je finansują - wskazywał.

W jego opinii kolejnym problemem jest także profilaktyka i niski poziom świadomości na temat jej roli. Jak mówił zgłaszalność kobiet na badania profilaktyczne w kierunku raka piersi spadła z 45 proc. w 2012 roku do 35 proc. w 2018 r. m.in. z powodu wycofania się przed 2-3 laty z wysyłania imiennych zaproszeń na takie badania. - Jeszcze gorzej wygląda zgłaszalność na cytologię, bo wynosi ok. 20 proc.

Jak przekonywał M.Hok, aby zmienić świadomość na temat profilaktyki taki przedmiot jak "wiedza o zdrowiu" powinien być obowiązkowy już w szkole podstawowej, aby zaszczepiać w głowach młodych ludzi prozdrowotne nawyki.

Kolejnym wyzwaniem jest według M.Hoka uporządkowanie sprawy klauzuli sumienia, ponieważ jak mówił obecnie nawet fizjoterapeuci mają prawo odmówić zabiegu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz