Darmowe leki po przeszczepie i dla seniorów od 65 r. ż., a dla dzieci za ryczałt

13 Lipca 2019, 10:44 leki

Trwa Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej, na którym padają liczne deklaracje dotyczące ochrony zdrowia. W kwestii leków jest to zmniejszenie obciążeń pacjentów (wyższe dopłaty do leków, więcej osób z bezpłatnymi lekami), rozszerzenie kalendarza bezpłatnych szczepień, wsparcie polskiej produkcji leków oraz zwiększenie roli farmaceutów.

Leki potrzebne do leczenia dzieci mają być w ryczałcie, a nie jak teraz zwykle z proc. refundacją. Dzięki temu mają być dostępne finansowo dla rodzin. Z kolei leki stosowane po transplantacji mają być darmowe dla osób do 18 roku życia. 

Koalicja Obywatelska chce też przebić program darmowych leków wprowadzonych przez obecny rząd. Mają być dostępne już po 65 roku życia, a nie jak obecnie po 75.

Profesor Tomasz Grodzki, ale też inni uczestnicy dyskusji o finansowaniu zdrowia, wiele mówili o braku i nadmiernym obciążeniu biurokracją kadr medycznych (lekarzy i pielęgniarek) oraz potencjale innych zawodów – zwłaszcza farmaceutów. Grodzki stwierdził, że mamy armię 35 tys. farmaceutów, którzy zostali zredukowani do roli sprzedawców, tymczasem w wielu zakresach ich kompetencje mogłyby być szerzej wykorzystane z korzyścią dla pacjentów. Mówił m.in. o tym, że w Wielkiej Brytanii w aptece można zaszczepić się np. przeciwko grypie i większość pacjentów wybiera to rozwiązanie.

Jak zapowiedział Grodzki, poszerzony zostanie - o ile wygra Koalicja - kalendarz szczepień ochronnych. Więcej ma być bezpłatnych (teraz zalecane, ale nie finansowane są m.in. przeciwko HPV, rotawirusom, ospie). 

- Będziemy mieć dostęp do szczepień taki jak w innych państwach europejskich - zapowiadał Grodzki. 

A o wsparciu polskiej produkcji mówiła posłanka Lidia Gądek. - Wspieranie polskich producentów leków będzie priorytetem rządu - podkreślała. I przypomniała, że producenci od trzech lat zabiegają o to, ale rząd nie podjął w tej sprawie działań. Tymczasem dzięki polskiej produkcji bylibyśmy mniej narażeni na braki leków. 

Niedługo opublikujemy rozmowę z poseł Lidią Gądek, w której precyzuje o co dokładnie miałoby chodzić - kto dostałby pomoc i jaką. 

Aleksandra Kurowska

O Forum Programowym KO pisaliśmy także tutaj:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz