6 proc. PKB na zdrowie już w 2021 r. Skąd KO weźmie pieniądze?

13 Lipca 2019, 11:19

Znaczne przyspieszenie wzrostu finansowania ochrony zdrowia obiecuje Koalicja Obywatelska. Poziom 6 proc. PKB publicznych wydatków na zdrowie były osiągnięty już w 2021 r. - zapowiada Tomasz Grodzki. I wskazuje źródło, z którego Koalicja chce wziąć blisko 30 mld zł. 

Pieniądze na ochronę zdrowia mają pochodzić z akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Jak podkreślał Grodzki, chodzi o ok. 30 mld zł, które powinny trafić na leczenie. A obecnie rząd nie przeznacza z akcyzy na zdrowie ani złotówki. 

Przedstawiciele KO zwracali uwagę, że rząd wypaczył obietnice złożone lekarzom rezydentom, przez co w tym tylko roku do ochrony zdrowia nie trafi nawet kilkanaście mld zł. 

Beata Małecka-Libera wspomniała, że dodatkowym źródłem poza akcyzą mogłyby być dodatkowe ubezpieczenia, o których jej zdaniem powinniśmy dyskutować. 

O finansowaniu mówiła też m.in. posłanka Beata Małecka Libera. Zwróciła uwagę, że musimy zdrowie publiczne traktować równie ważnie co medycynę naprawczą, na którą teraz się koncentrujemy.

Te pieniądze są teraz wydawane na co innego

Jerzy Przystajko z Lewicy Razem zwrócił jednak, uwagę, że przesunięcie wpływów z akcyzy nie jest prostym ruchem. 

 

Minister zdrowia wicepremierem i z polityką społeczną w kompetencjach

By podkreślić, że zdrowie jest priorytetem rządu, minister zdrowia w rządzie Koalicji Obywatelskiej miałby mieć rangę wicepremiera.

Ponadto resort zdrowia byłby połączony z resortem polityki społecznej, ponieważ ich kompetencje się przeplatają.

 

Płacowe obietnice Szumowskiego bez pokrycia

Na Forum Programowym mówiono też o tym, że minister zdrowia podpisuje zobowiązania płacowe nie dedykując na to osobnych środków. Tymczasem sytuacja finansowa placówek medycznych się pogarsza, a słabo wynagradzani pracownicy medyczni muszą pracować na więcej niż jeden etat lub rozważają emigrację. 

 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz