Diagnostyka: NFZ podpisze umowy z laboratoriami, lekarz POZ da skierowanie?

13 Lipca 2019, 13:41

Przyspieszenie diagnozy oraz skrócenie kolejek do specjalistów docelowo do 21 dni będzie łatwiej osiągnąć, gdy lekarz POZ będzie mógł skierować na specjalistyczne badania np. rezonansu, a dodatkowo to NFZ będzie płacił za badania laboratoryjne – uważają przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej.

Dziś drugi dzień Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. Przez cały dzień toczą się dyskusje na temat ochrony zdrowia, a o godzinie 14:00 ma się zacząć wydarzenie specjalne poświęcone temu jak „Uzdrowić służbę zdrowia”.

W ramach panelu „Lekarz bliżej pacjenta” politycy i eksperci dyskutują o tym, jak usprawnić diagnozowanie i leczenie.

Wśród propozycji były m.in.

Badania diagnostyczne

Zamiast wydzielania osobnego budżetu na badania w ramach stawki kapitacyjnej w podstawowej opiece zdrowotnej, poseł Rajmund Miller proponował, by NFZ podpisywał umowy bezpośrednio z laboratorium. Lekarz rodzinny dawał by skierowanie, ale nie zajmował się opłaceniem badania.

Teraz koszt zleconych badań uszczupla dochody lekarza.

Rezonans, tomografia  - zlecenie nie tylko od specjalisty

Zdaniem KO opóźnienia w diagnozowaniu chorób i kolejki do specjalistów wynikają częściowo z tego, że lekarz POZ nie może wielu badań zlecić, a są potrzebne do postawienia diagnozy. Lekarz rodzinny kieruje więc chorego do specjalisty, do którego są kolejki, potem by dostał to skierowanie. Potem pacjenta czeka na badania i ich wyniki i wraca do lekarza. Często zajmuje to pół roku.

Elżbieta Radziszewska zwracała uwagę, że  ścieżka do lekarza POZ i specjalisty powinna być jak najprostsza. Teraz przez kolejki część chorych, których można byłoby zbadać ambulatoryjnie, kierowana jest do szpitala, „bo może poczeka na położenie tydzień, ale w trzy dni zrobią mu badania. Lekarze szukają furtek dla dobra pacjenta” – mówiła Radziszewska.

Podkreślała, że trzeba ustalić jakie badania diagnostyczne może zlecić lekarz POZ, bo i tak NFZ zapłaci za badanie, więc racjonalne jest skrócenie drogi.

Radziszewska mówiła też, że Polacy lubią leczyć się u specjalistów, ale trzeba ustalić, by czekający na kontrolę pacjenci nie zajmowali miejsc dla osób pierwszy raz skierowanych, potrzebujących diagnozy.

Michał Sutkowski o miejscu i finansowaniu POZ

- Powinniśmy przeznaczać 20 proc. budżetu na świadczenia zdrowotne na POZ, a nie 14 proc. Wydzielone środki powinny być na diagnostykę – mówił Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i rzecznik prasowy KLRwP. Przypominał, że teraz lekarz POZ ma  140-150 zł lekarz na wszystko związane z pacjentem na rok. W tym jest większość zleconych badań, utrzymanie przychodni, pensje pracowników. Lekarze w POZ nie mogą wielu badań zrobić. - Jesteśmy specjalistami, specjalistami medycyny rodzinnej – podkreślał. - Tak jak w gastroskopii i kolonoskopii zrobiono wyłom z odrębnym finansowaniem, tak teraz można byłoby określić szerszą pulę, zakres badań realizowanych w POZ, by skrócić kolejki do specjalistów po skierowanie nie badania – mówił Sutkowski.  

Informatyzacja

Rozmawiano także o informatyzacji, która powinna tak działać, by lekarz np. onkolog, ale też każdy inny mógł sprawdzić elektroniczną dokumentację. – W każdym szpitalu jest po kilka systemów informatycznych nie współpracujących ze sobą – mówił prof. Sergiusz Nawrocki, onkolog z Olsztyna. Podawał przykłady tego, jak brak obiegu informacji między lekarzami, różny mi placówkami oraz sterty papierowej dokumentacji zabierają czas lekarzom i utrudniają leczenie.

Aleksandra Kurowska

Inne materiały w Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej

6 proc. PKB na zdrowie już w 2021 r. Skąd KO weźmie pieniądze?

Darmowe leki po przeszczepie i dla seniorów od 65 r. ż., a dla...

Materiały z Konwencji Programowej PiS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Krystyna Środa, 11 Września 2019, 15:50
Geriamedica reklamę umie sobie robić, od marca bombardują "niby" artykułami i fejkowymi wpisami.
Sąsiadka dała się skusić - przez telefon zapewnienie, że darmowe usg, że na pewno będzie lekarz, że żadnego pokazu garnków. Sierpień 2019 ul. Wilcza 9 w Warszawie - biurowiec, brak aparatury, brak lekarza, jest naganiacz. Oszuści!
buuster Sobota, 31 Sierpnia 2019, 19:08
słyszałem o tym geria medica sporo niepochlebnych opinii. że drogie pakiety, a opieka zdrowotna na niskim poziomie
Buuster Piątek, 30 Sierpnia 2019, 23:14
słyszałem o tym geria medica sporo niepochlebnych opinii. że drogie pakiety, a opieka zdrowotna na niskim poziomie
agula Piątek, 23 Sierpnia 2019, 20:21
Żeby leczenie na fundusz było takie jak należy, to może nie byłoby tyle naciągania zwłaszcza starszych osób na przeróżne pakiety medyczne. Geriamedica takich różnych chwytów używa i namawia na drogie, zupełnie niepotrzebne pakiety, a potem nawet dodzwonić się nie można; teraz to tak trzeba uważać na wszystko że nie wiem;
Kaśka Poniedziałek, 22 Lipca 2019, 7:51
ale czeka się miesiącami i to na jedno badania. A ja teraz skorzystałam ze screeningu całego ciała w szpitalu Medicover to w 1 dzień miałam zrobione 30 badań. da sie?