Szkocja: Spadek liczby niechcianych ciąż - nagrodę otrzymają farmaceuci

16 Lipca 2019, 14:21 apteka farmaceuta leki

Szkoccy farmaceuci otrzymają wyższą stawkę za usługę wydawania pacjentkom środków stosowanych w tzw. awaryjnej antykoncepcji hormonalnej. Decyzja NHS podyktowana została danymi, które wskazały na skuteczność farmaceutycznej usługi w ograniczeniem liczby niechcianych ciąż - podaje portal The Pharmaceutical Journal.

Nie 25, a już 30 funtów- tyle ma wynieść opłata, jaką farmaceuci w Szkocji otrzymywać będą za wydanie środków tzw. antykoncepcji awaryjnej. Publiczny płatnik - NHS - zdecydował się na podniesienie stawki po tym, jak najnowsze dane wskazały na pozytywne efekty usługi, która funkcjonuje na terenie Szkocji od 2008 roku.

Warto również podkreślić, że środki stosowane w antykoncepcji awaryjnej udostępniane są w Szkocji pacjentkom bezpłatnie, ale pod warunkiem spełnienia przez nie wyraźnie określonych wskazań medycznych. W latach 2017/2018 szkoccy farmaceuci wydali w ramach usługi ponad 87,8 tys. opakowań, za co otrzymali wynagrodzenie przekraczające 1,994 mln funtów.

Dodatkowo obecnie farmaceuci prowadzą dalsze rozmowy w sprawie rozszerzenia usług świadczonych w ramach finansowania z NHS. Od kwietnia przyszłego roku NHS planuje bowiem rozszerzenie usług świadczonych w aptekach o leczenie innych drobnych dolegliwości w postaci terapii niepowikłanych zakażeń dróg moczowych i liszajca zakaźnego.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz