Projekt dot. finansowania leczenia pęcherzowego oddzielania naskórka - do konsultacji

15 Lipca 2019, 10:05 szpital

Dodanie pozycji: świadczenia udzielane w ramach leczenia pęcherzowego oddzielania naskórka do rozporządzenia ws. określenia określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania - przewiduje projekt rozporządzenia, który trafił do konsultacji społecznych. Jak podkreśla MZ, taka zmiana ma istotnie poprawić dostęp do wysokiej jakości świadczeń dla osób dotkniętych pęcherzowym oddzielaniem naskórka.

 

Chodzi o projekt noweli rozporządzenia ws. określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania.

Od 1 lipca - za sprawą nowej listy refundacyjnej - koszt specjalnych opatrunków, które zmniejszają cierpnie chorych na EB, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka niemal się podwoił. Za tę samą liczbę i rodzaj opatrunków jeszcze w styczniu 2015 r. trzeba było zapłacić 372 zł, obecnie pacjenci muszą zapłacić za nie 4 014 zł miesięcznie. Od 1 lipca po publikacji nowej listy leków refundowanych koszt zaopatrzenia w opatrunki wyniósłby 6 114 zł - apelowała Fundacja EB Polska. W tej sprawie, pod petycją do resortu podpisało się ponad 25 tys. osób.

Minister zdrowia na początku lipca po spotkaniu z przedstawicielami organizacji pacjentów cierpiących na EB zapowiedział poprawę dostępu do opatrunków dla tej grupy pacjenów MZ: NFZ sfinansuje zestaw terapeutyczny każdemu pacjentowi z EB


Każdy z pacjentów wymaga innego zestawu środków opatrunkowych, odżywek, środków i leków. Wobec tego resort, zapowiada że specjalnie powołany zespół przygotuje kompletną listę potrzebnych do funkcjonowania pacjentów produktów. 

W projekcie rozporządzenia, który w piątek trafił do konsultacji, do wykazu świadczeń finansowanych poza ryczałtem w ramach sieci szpitali dodano : świadczenia w ramach leczenia pęcherzowego oddzielania naskórka.

- Proponowana zmiana polega na dodaniu do wykazu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, poza ryczałtem systemu zabezpieczenia, świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z leczeniem pęcherzowego oddzielania naskórka. Zmiana ta jest niezbędna dla zapewnienia istotnej poprawy dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej dla osób dotkniętych pęcherzowym oddzielaniem naskórka - czytamy.

Źródło: RCL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz