Gdzie kupię lek? Ruszyła bezpłatna infolinia dla pacjentów

15 Lipca 2019, 11:50 erecepta ezdrowie ezla informatyzacja telefon cyfryzacja

Dziś rusza bezpłatna Telefoniczna Informacja Pacjenta informująca, w której aptece będzie można nabyć dany lek. Połączenia będą odbierać konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

 

Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta poinformują o dostępności poszukiwanego leku. Bezpłatny numer  kontaktowy: 800 190 590.

Jak połączyć się bezpośrednio z konsultantem od leków?

  1. Wybierz bezpłatny numer 800 190 590
  2. Zgłosi się automatyczna sekretarka, która poprosi Cię o wybór tematu rozmowy
  3. Z klawiatury telefonu wybierz cyfrę 3. Wtedy połączysz się z konsultantem, który podpowie Ci, gdzie kupisz lek, którego potrzebujesz.

WAŻNE. Wybierając cyfrę 3, połączysz się z bezpośrednio z konsultantem od leków. Jeśli dzwonisz w innej sprawie, wybierz cyfrę 1 lub 2.

O czym warto wiedzieć dzwoniąc na infolinię?

  • Z infolinii dowiesz się, w której aptece znajdziesz swój lek. Przed wizytą w aptece upewnij się, że lek jest na miejscu. Numer telefonu do apteki poda Ci konsultant podczas rozmowy.
  • Pamiętaj, że infolinia informuje o dostępności leków. Nie udziela informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwuje leków w aptece. O te szczegóły zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę.

WAŻNE. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 18.00.

 źródło: MZ

zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz