Samorząd lekarzy przeciwko "manipulacji TVP1"

15 Lipca 2019, 13:27

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wyraziła ostry sprzeciw wobec "manipulacji do jakiego dopuścili się dziennikarze w programie "Alarm!" wyemitowanym 24 czerwca tego roku". Zdaniem samorządu w programie dopuszczono się rażącej narracji, która sugerowała związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy podaniem szczepionki przeciwko pneumokokom a ciężkim stanem zmarłego w Szpitalu na Niekłańskiej - Szymona D.

Stanowczą reakcję samorządu lekarskiego wywołało przedstawienie w wyemitowanym programie wyłącznie poglądów tzw. ruchów antyszczepionkowych. Zdaniem lekarzy informacje w większości przypadków przekazywały osoby bez wykształcenia medycznego. Co więcej bez komentarza przytoczono wypowiedź osoby z rodziny zmarłego pacjenta, która stwierdziła, że "jedna szczepionka pomaga, ta sama szczepionka może zabić".

W stanowisku podjętym przez ORL wskazano, że podanie do organizmu substancji egzogennej może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, ale jednocześnie sugerowanie, że szczepionki mogą nieść ze sobą duże ryzyko jest bardzo daleko idącym nadużyciem.

- Najważniejsze światowe organizacje zajmujące się tematyką zdrowia (WHO, CDC) wskazują, że korzyści płynące ze szczepień, wielokrotnie przewyższają związane ze szczepieniami ryzyko- czytamy w stanowisku.

Lekarze podkreślili, że przyjęta w programie TVP1 forma narracji, która prezentowała wyłącznie poglądy jeden ze stron i pomijała komentarz ekspertów, może wpłynąć negatywnie na odsetek osób poddających się szczepieniu w populacji, a także spadek zaufania do personelu medycznego. Oba te zjawiska oceniona jako narażenie interesu społecznego oraz bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli Polski.

Jednocześnie samorząd zaapelował zarówno do organizacji antyszczepionkowych, jak i mediów, o zaprzestanie antagonizowania pacjentów i lekarzy.

Przypomnijmy, że tuż po śmierci małego pacjenta nazywanego "polskim Alfie Evansem", Andrzej Matyja prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apelował o studzenie emocji i powstrzymanie się od emocjonalnych ocen działania lekarzy.

- Apeluję do całego społeczeństwa, które przez ostatnie dni śledziło hospitalizację Szymonka, aby zachowało rozwagę, właściwie oceniło działania lekarskie oraz powstrzymało się od nieuprawnionego opiniowania i tzw. „hejtowania” personelu medycznego szpitala przy ul. Niekłańskiej oraz całego środowiska lekarskiego - czytamy w otwartym liście Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz