GIF: Hurtownie mają obowiązek zapewnić stały dostęp do leków

16 Lipca 2019, 9:20 leki

W aptekach brakuje medykamentów. Pacjenci zgłaszają problemy ze specjalnie uruchomioną infolinią. W odpowiedzi na kryzys lekowy Główny Inspektor Farmaceutyczny publikuje oficjalny komunikat skierowany do hurtowni farmaceutycznych. Przypomina, że na podstawie przepisów z ustawy Prawa farmaceutycznego są obowiązani zapewnić "nieprzerwane zaspokajanie zapotrzebowania" aptek i "przedsiębiorców zajmujących się obrotem hurtowym produktami leczniczymi w ilości odpowiadającej potrzebom pacjentów".

"Warunkiem kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania rynku farmaceutycznego oraz zapewnienia nieprzerwanej dostępności produktów leczniczych ratujących zdrowie i życie jest zapewnienie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem. W trosce o dobro Polskich Pacjentów, Główny Inspektor Farmaceutyczny apeluje do przedsiębiorców prowadzących hurtownie farmaceutyczne o rzetelną i odpowiedzialną realizację obowiązków ustawowych.  W szczególności istotne są informacje o ewentualnych brakach produktów leczniczych oraz odmowach realizacji zamówień na produkty lecznicze " - czytamy w komunikacie.

Jak przypomina GIF, do obowiązków przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej należy również m.in.: zapewnienie stałych dostaw odpowiedniego asortymentu przekazywanie do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi informacji o przeprowadzonych transakcjach, stanach magazynowych i przesunięciach magazynowych do innych hurtowni farmaceutycznych, a także przedstawianie na żądanie Ministra Zdrowia lub organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej innych informacji dotyczących dostępności produktu leczniczego – w terminie 2 dni roboczych od momentu otrzymania żądania.

Ponadto przedsiębiorcy w razie odmowy realizacji zamówienia w zakresie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych winni przekazać kopię odmowy realizacji zamówienia do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

hub Wtorek, 16 Lipca 2019, 12:04
GIF oszalał, w MZ pali się pod stołkiem, kryzys lekowy w pełni. Niech GIF zamknie wszystkie hurtownie i sam rozdaje leki na rynku