Słodzone napoje a ryzyko raka

17 Lipca 2019, 10:14 cukier

Wyniki najnowszego badania opublikowanego na łamach czasopisma „BMJ” dowodzą, że konsumpcja słodzonych napojów, a także soków owocowych, może zwiększyć aż o 18 proc. ryzyko zachorowania na raka.

Jedna puszka słodzonego napoju dziennie to nie grzech – z takim myśleniem powinniśmy zerwać biorąc poprawkę na jeszcze ciepłe wyniki badań opublikowanych na łamach prestiżowego, brytyjskiego czasopisma naukowego – „BMJ”. Analiza kanadyjskich naukowców nie pozostawia wątpliwości – słodzone napoje, a także 100 proc. soki owocowe – niosą za sobą ryzyko choroby nowotworowej. Analizy wskazują, że regularna, codzienna konsumpcja napojów o objętości 100 ml wiąże się z 18 proc. wyższym ryzkiem zachorowania na chorobę nowotworową (ogółem), i o 22 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

W badaniu analizowano dane zebrane od grupy ponad 100 tys. dorosłych pacjentów (101 257 uczestników). Średni czas obserwacji wynosił nieco ponad 5 lat. W przypadku 2193 pacjentów doszło do zachorowania na nowotwór (ogólnie) a obliczony dla tej grupy subdystrybucyjny współczynnik ryzyka dla wzrostu przy konsumpcji 100 ml dziennie wyniósł 1,18. Co ciekawe spożycie napojów słodzonych słodzikami nie wiązało się z zachorowanie na nowotwory, podczas gdy regularne picie 100 proc. soków owocowych zwiększało to ryzyko o 12 proc.

Naukowcy zwrócili uwagę, że ich obserwacje wymagają dalszych badań i obserwacji mających ocenić ryzyko spożywania słodzonych napojów i wzrostu zapadalności na choroby onkologiczne. Ich zdaniem uzyskane wyniki mogą jednak sugerować, że spożycie słodkich napojów – powszechnych w krajach rozwiniętych – może stanowić modyfikowalny czynnik ryzyka choroby onkologicznej.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz