Szumowski: Kryzys to dużo powiedziane. Mam twarde dane. Leków jest już wystarczająco

18 Lipca 2019, 11:04 Łukasz Szumowski polsat

- Jeżeli popatrzymy na twarde dane, na ilość opakowań leków w Polsce, to ta ilość się jakoś specjalnie nie zmieniała. Były pewne drobne kryzysy, ale może to za dużo powiedziane - zapewnił na antenie Polsat News minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister przyznał, że choć "czasami brakowało leków w aptekach", to "w tej chwili leków jest wystarczająco"

Minister w "Wydarzeniach i Opiniach" na antenie Polsat News zapewnił, że względem poprzednich miesięcy liczba opakowań leków, uznawanych za deficytowe, niespecjalnie się zmieniła. 

Zobacz: GIF o brakach leków. Kiedy sytuacja zostanie opanowana?

Przez to, że leków "czasami brakowało w aptekach", pacjenci odczuli potrzebę zrobienia zapasów - tłumaczył sytuację z trudnością dostępu do medykamentów minister zdrowia. - Trudno się temu dziwić. W tej chwili tych leków jest wystarczająco. Na pewno tych, które były tak szeroko komentowane - tłumaczył minister.

W kontrze prowadzący Bogdan Rymanowski przytoczył wypowiedź wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marka Tomkowa 

ZobaczOd połowy maja o 12,5 proc. więcej leków zagrożonych brakiem

"Absolutnie nie możemy się podpisać pod twierdzeniem MZ, że kryzys lekowy został zażegnany. Poprawiła się  owszem dostępność kliku leków, ale nie kilkuset" 

ZobaczNIA do MZ: brak dostępu do podstawowych leków przybiera dramatyczne rozmiary

To kwestia skali. Czy nie ma Pan za dobrego zdania o polskim rynku leków? - pytał.

- Nie mam zdania. Mam twarde dane, od hurtowni, producentów jak i również od sprzedaży w aptekach. Występowaliśmy razem z panią prezes Izby Aptekarskiej i przedstawialiśmy jej dane. Kryzys oznacza problem dla pacjenta i bez wątpienia ten problem był. Stąd uruchomienie infolinii, na którą zadzwoniło kilkadziesiąt tysięcy osób - tłumaczył minister.

ZobaczWyszukiwarka leków MZ prowadzi pacjentów do sieci aptek - alarmują farmaceuci

Szumowski przyznał, że "istnieją pewne miejsca, gdzie nie ma danego specyfiku", ale zaznaczył, że tak "było zawsze". - Przykładowo preparaty na choroby tarczycy były sprzedawane w jednej trzeciej aptek. Najczęściej, jak pacjent pytał o ten lek, to apteka mówiła: na jutro, pojutrze sprowadzimy. W momencie, gdy w ciągu jednego tygodnia zabrakło tych leków w hurtowniach, to wybuchła pewnego rodzaju gorączka typu "kupmy na zapas" - mówił.

- W ciągu najbliższych dni, tygodnia, czy dwóch sytuacja wróci już do normy. Na wykresach widzieliśmy, że w lipcu sprzedaż danych specyfików wzrosła trzykrotnie w stosunku do średniej miesięcznej. Osoby, które już kupiły pewne zapasy, to już je mają - mówił Szumowski.

 źródło: Polsat News

Zobacz również:

Rezolucja WHO ws. przejrzystości rynku farmaceutycznego i poprawy dostępności do leków 

GIF: Hurtownie mają obowiązek zapewnić stały dostęp do leków

Nowa lista leków zagrożonych wywozem 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Ja Niedziela, 21 Lipca 2019, 13:58
Pan się mija z prawdą, mówiąc delikatnie.
Aw Sobota, 20 Lipca 2019, 20:51
Po prostu głupek gadający do swojego elektoratu.
A. P. Piątek, 19 Lipca 2019, 6:18
Co za brednie! Pracuję w aptece, nikt z farmaceutów nie spodziewał się nawet że niektórych leków będzie brakować, a co dopiero pacjenci. Ostatnio może zaczęły się pojawiać leki na cukrzycę, tarczyce ale nie we wszystkich dawkach i wygląda to w hurtowniach tak, że kto pierwszy ten lepszy. Wstyd mi jak stoję za pierwszym stołem i odmawiam pacjentom wydania ich leku, gdy ten jest na brakach.
Panie Ministrze zapraszamy do apteki!
Zobaczy Pan jak problem wygląda.
Ktoś Czwartek, 18 Lipca 2019, 23:43
Nawet nie chce się tego komentować....
Powodzenia życzę Panie Ministrze...mam nadzieję że dla Pana i Pana rodziny...również zabrakło bardzo ważnych leków ratujących zdrowie...
Piotr Czwartek, 18 Lipca 2019, 19:39
Szumowski - zastanów się. pierdolisz takie głupoty, że strach. Lekarz wypisuje receptę a aptekarz ewidencjuje to , to jak pacjent kupi na zapas.
grt Czwartek, 18 Lipca 2019, 11:44
Obłuda codziennie, Szumowski się cieszy, że zaszczuł Jacynę, teraz Niedzielski czy inna marionetka zrobi co mu Szumowski każe, kasa do swoich poplynie strumieniem???