Kryzys lekowy nadal trwa: z którymi lekami jest największy problem?

18 Lipca 2019, 13:31 leki

Jeden z liderów dystrybucji leków w Polsce - toruńska Neuca - rozpoczęła regularną publikację stanów magazynowych produktów leczniczych, które najczęściej poszukiwane są przez apteki. Prezentowane dane nie wskazują, że kryzys lekowy udało się zażegnać.

O ile sytuacja z lekami na niedoczynność tarczycy zdaje się być opanowana (dwa dni temu w magazynach hurtownika było 12,3 tys. opakowań), to niestety zdecydowanie gorzej wyglądają zapasy leków stosowanych w cukrzycy czy chorobach kardiologicznych.

Jakich leków nie ma w toruńskiej hurtowni (stan na 16 lipca br.)? Przede wszystkim brakowało leku Lokren (stosowanego w nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca), którego w magazynach nie było. Problemy były również z lekiem Glucobay (2 opakowania), Effox (69 opakowań), Glucophage (305 opakowań) oraz stosowanego w AZS leku - Protopic (855 opakowań).

W przypadku pozostałych - obecnie deficytowych - leków stany magazynowe były nieco lepsze, bowiem Neuca dysponowana 1,7 tys. opakowaniami leku Symformin, 62,5 tys. opakowaniami leku Siofor, 5,4 tys. opakowaniami leku Metformax oraz 12,3 tys. opakowaniami leku Euthyrox.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz