Technicy farmaceutyczni krytykują zapisy w projekcie ust. o zawodzie farmaceuty

18 Lipca 2019, 14:08 farmaceuta apteka senior

Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych na swoim profilu na Facebooku podkreśla, że w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty ministerstwo zdrowia dało zapis o zakazie wydawania przez techników farmaceutycznych  produktów leczniczych zawierających w swoim składzie substancje silnie działające określone w Farmakopei Polskiej. Według związku zapis ten zabrania wydawania nawet produktów OTC, z taką substancją.

- Tworzący ustawę PILNE!! Ustawa o zawodzie farmaceuty: projekt przekazany do konsultacji w przepisach końcowych wprowadzają zmianę do artykułu 91 Ustawy Prawo Farmaceutyczne dając zapis o zakazie wydawania przez techników farmaceutycznych produktów leczniczych zawierających w swoim składzie substancje bardzo silnie działające określone w Farmakopei Polskiej. Do tej pory zapisane było, że zawarty w UWPL dopuszczonych do obrotu na terenie RP a jak wiemy w UWPL takiego wykazu nie ma, co potwierdza chociażby ostatni wyrok sądu w Kielcach - wskazał związek.

- Ten zapis ewidentnie zabrania każdemu technikowi wydawania produktów nawet OTC, które w swoim składzie będą miały substancje bardzo silnie działającą, np. Lioton 1000, Thiocodin czy Niquitin - podkreśla ZZTF.

Według środowiska techników farmaceutycznych, powtarza się sytuacja z 2017 r. kiedy to po raz pierwszy technicy wyszli na ulicę i protestowali w obronie możliwości do wydawania tych produktów leczniczych. - Wówczas pod wpływem nacisku minister Tombarkiewicz odstąpił od zapisu w takiej formie i wasze kompetencje zostały uratowane - czytamy.

- Organy aptekarskie jak widać nadal próbują pogrzebać wasze możliwości zawodowe przy okazji podkreślenia własnych - czytamy.

Według techników farmaceutycznych obecnie najprawdopodobniej trzeba będzie zorganizować kolejny PROTEST w obronie uprawnień zawodowych. Jak przypomnieli, na razie jest 21 dni na złożenie odpowiednich propozycji poprawek do tejże ustawy.

- Nagłaśniajcie problem w mediach, wśród znajomych i na forach publicznych. Bowiem ani się nie obejrzycie jak zostaniecie pomocnikami aptekarza - zaapelowali.

Źródło: ZZTF

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

farmaceuta Czwartek, 18 Lipca 2019, 19:29
Technicy są technikami, nie farmaceutami.
Wszystko zmierza do porządku. Dobry kierunek, trzeba jeszcze to wykonać.
tabor Czwartek, 18 Lipca 2019, 15:00
Przyjrzec sie ustawie - Cieszynski chce przekupic farmaceutow zeby nie mowili o kryzysie lekowym w zamian chce zniszczyc sieci aptek, przeczytac uwaznie