Pomorskie w krajowej czołówce wykonywania świadczeń wysokospecjalistycznych

19 Lipca 2019, 12:07

- Wszystkie decyzje i działania podejmowane w ciągu minionych czterech lat przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ uplasowały województwo pomorskie w krajowej czołówce pod względem wykonywania świadczeń wysokospecjalistycznych w Polsce. Biorąc pod uwagę środki finansowe przeznaczone na  te świadczenia Pomorskie plasuje się na 4. pozycji w kraju i ustępuje jedynie województwom mazowieckiemu, śląskiemu oraz małopolskiemu - informuje Pomorski OW NFZ.

W ramach umów zawartych z oddziałem wojewódzkim NFZ w województwie pomorskim realizowane są wysokospecjalistyczne świadczenia z zakresów:  operacje wad serca i aorty piersiowej u pacjentów w każdym wieku, kardiologiczne zabiegi interwencyjne u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1. roku życia, wszczepiania zastawek serca, przeszczepiania wątroby, przeszczepiania i wspomagania serca, przeszczepiania płuca, przeszczepiania serca i płuca  oraz przeszczepiania komórek wysp trzustkowych.

Na te świadczenia Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał w 2019 roku z dotacji budżetu państwa około 39,5 mln zł.

Jak przypomina oddział, pierwsze umowy na tego typu świadczenia wysokospecjalistyczne Pomorski OW zawarł już w roku 2015. Wówczas  na Pomorzu wykonano po raz pierwszy operacje wad serca i aorty piersiowej u pacjentów w każdym wieku, kardiologiczne zabiegi interwencyjne u  dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1 roku życia oraz wykonywano świadczenia obejmujące wszczepianie zastawek serca, a także  przeszczepienie i wspomaganie serca. Dotacja z budżetu państwa przed czterema laty wyniosła 29,6 mln zł i była o 33 procent mniejsza niż aktualnie.

Przez ostatnie lata liczba wykonywanych, wspomnianych wcześniej, świadczeń wysokospecjalistycznych znacząco wzrosła, podobnie jak zwiększyła się możliwość wykonywania nowych procedur.

Nowe  świadczenia wysokospecjalistyczne

Oddział podkreśla, że z inicjatywy pomorskiego NFZ pozyskano dodatkowe środki finansowe umożliwiające zakontraktowanie nowych, dotychczas nierealizowanych w województwie pomorskim świadczeń wysokospecjalistycznych.  I tak w roku 2018 Oddział NFZ zawarł nowe umowy obejmujące między innymi przeszczepy wątroby, przeszczepy płuc, przeszczepy serca i płuca oraz przeszczepy komórek wysp trzustkowych.

Profesor Sławomir Żegleń w wypowiedzi dla Polsatu News podkreślił, że możliwość wykonania każdego przeszczepu skłoniła go do przeprowadzki na stałe do Gdańska. 

- Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można wykonać każdy przeszczep. Dla nas wyzwaniem są przeszczepy wielonarządowe. My chcemy jak najszybciej zrobić przeszczep płucoserca, chcemy jak najszybciej zrobić przeszczep płuca, nerki, płucowątroby. To jest nasza ambicja – rozwój… - mówił prof. S. Żegleń, który wraz z dwoma innymi wybitnymi chirurgami zdecydował się na przeprowadzkę z Zabrza na stałe wraz z rodzinami do Gdańska.

Więcej świadczeń, większe nakłady

W  2019 roku na operacje wad serca i aorty piersiowej pomorski NFZ przeznaczył o 4 procent więcej środków w stosunku do roku 2015. Wzrosły również w bieżącym roku nakłady na operacje wad wrodzonych serca i naczyń u dzieci poniżej 1 roku życia oraz operacje przeszczepienia i wspomagania serca, odpowiednio o 16  i 25 procent   w stosunku do roku 2015.

Jednak największy wzrost nakładów finansowych nastąpił w odniesieniu do wszczepiania zastawek serca. Pomorski NFZ przeznaczył w roku 2019 na ten cel  około 6,4 mln zł, co dało wzrost nakładów finansowych o 32 procent w odniesieniu do roku 2015. Sukcesywne zwiększanie przez pomorski NFZ wartości umów pozwoliło na leczenie znacząco większej liczby pacjentów z patologiami zastawek serca. W 2019 roku pomorski NFZ przeznaczył też więcej pieniędzy na przeszczepy.

Jak podkreśla OW NF, wszystkie decyzje i działania podejmowane w ciągu minionych czterech lat przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ uplasowały województwo pomorskie w krajowej czołówce pod względem wykonywania świadczeń wysokospecjalistycznych w Polsce.

- Biorąc pod uwagę środki finansowe przeznaczone na  te świadczenia Pomorskie plasuje się na  4. pozycji w kraju i ustępuje jedynie województwom mazowieckiemu, śląskiemu oraz małopolskiemu. To z kolei przekłada się na sukcesywne zwiększanie dostępności do świadczeń specjalistycznych dla pacjentów nie tylko z województwa pomorskiego, ale również z innych regionów Polski - informuje Pomorski OW.

Źródło: pomorski OW NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz