Pierwszy w Polsce zabieg usunięcia pęcherza i utworzenia zamiennego zbiornika na mocz z użyciem Robota Da Vinci

22 Lipca 2019, 11:50 robot da vinci synektik

Lekarze urolodzy z Warszawskiego Szpitala Mazovia przeprowadzili pierwszą  w Polsce  operację robotyczną  endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu  wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z nowotworem.

 

To pierwszy tego typu zabieg wykonany w Polsce Robotem Da Vinci  z powodu raka pęcherza  bez otwierania powłok brzusznych.  Do tej pory polscy urolodzy wykonywali  podobne operacje, jednak nigdy bez otwierania jamy brzusznej chorego.

Najtrudniejsze w operacji przy użycia Robota Da Vinci było uformowanie zamiennego odprowadzenia moczu   wewnątrz ciała pacjenta, z jego własnych tkanek pochodzących z jelit.

Lekarze wykorzystali do tego 7 cm jelita cienkiego chorego  formując z niego tzw. wstawkę jelitową, która będzie służyła pacjentowi za odprowadzenie moczu.

Operację wykonał  w niedzielę 21 lipca 2019 r. dr n.med. Tomasz Szopiński z zespołem  lekarzy ze Szpitala Mazovia w Warszawie.  Operacja trwał  7 godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. W ciągu tygodnia pacjent powinien zostać wypisany do domu.  Już 12 godzin po zabiegu chory zaczął samodzielnie się poruszać.

To ogromny  przełom w leczeniu raka pęcherza, ponieważ dzięki małoinwazyjnemu zabiegowi z użyciem Robota Da Vinci pacjenci o wiele  szybciej wracają do  pełnej sprawności, krócej przebywają w szpitalu oraz  na zwolnieniu lekarskim.

W Europie takie zabiegi wykonuje się tylko w kilku ośrodkach miedzy innymi w Szwecji.

Z uwagi na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż jeszcze nie refunduje zabiegów robotycznych, tego typu operacje pozostają na razie odpłatne.  Warszawski Szpital Mazovia  w 2017 roku jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje z użyciem Robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi.

źródło: mat.pras

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Kasia Środa, 31 Lipca 2019, 9:12
Brawo! to jest naprawdę genialny zespół, moja mama dzięki nim żyje, podjęli się u niej operacji usunięcia guza też z wykorzystaniem robota da Vinci. Dr Szopiński utalentowany lekarz bardzo i do tego sympatyczny.
Siakuntala Środa, 24 Lipca 2019, 9:15
Artykuł ciekawy, zwłaszcza w kontekście znacznego mijania się z prawdą:
- w opisie opisane jest wytworzenie wstawki jelitowej sposobem Brickera, a nie "zamiennego zbiornika na mocz" jak w tytule zabiegu.
- jama brzuszna została otwarta podczas zabiegu celem usunięcia pęcherza moczowego z ciała pacjenta
- pierwsze urologiczne zabiegi robotem DaVinci wykonane zostały w 2010 roku w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu.
Anonimowy Wtorek, 23 Lipca 2019, 21:42
W szpitalu w Toruniu, też już dawno wykonują lekarze takie operacje z użyciem robota Da Vinci