Pierwszy w Polsce zabieg usunięcia pęcherza i utworzenia zamiennego zbiornika na mocz z użyciem Robota Da Vinci

22 Lipca 2019, 11:50 robot da vinci synektik

Lekarze urolodzy z Warszawskiego Szpitala Mazovia przeprowadzili pierwszą  w Polsce  operację robotyczną  endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu  wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z nowotworem.

 

To pierwszy tego typu zabieg wykonany w Polsce Robotem Da Vinci  z powodu raka pęcherza  bez otwierania powłok brzusznych.  Do tej pory polscy urolodzy wykonywali  podobne operacje, jednak nigdy bez otwierania jamy brzusznej chorego.

Najtrudniejsze w operacji przy użycia Robota Da Vinci było uformowanie zamiennego odprowadzenia moczu   wewnątrz ciała pacjenta, z jego własnych tkanek pochodzących z jelit.

Lekarze wykorzystali do tego 7 cm jelita cienkiego chorego  formując z niego tzw. wstawkę jelitową, która będzie służyła pacjentowi za odprowadzenie moczu.

Operację wykonał  w niedzielę 21 lipca 2019 r. dr n.med. Tomasz Szopiński z zespołem  lekarzy ze Szpitala Mazovia w Warszawie.  Operacja trwał  7 godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. W ciągu tygodnia pacjent powinien zostać wypisany do domu.  Już 12 godzin po zabiegu chory zaczął samodzielnie się poruszać.

To ogromny  przełom w leczeniu raka pęcherza, ponieważ dzięki małoinwazyjnemu zabiegowi z użyciem Robota Da Vinci pacjenci o wiele  szybciej wracają do  pełnej sprawności, krócej przebywają w szpitalu oraz  na zwolnieniu lekarskim.

W Europie takie zabiegi wykonuje się tylko w kilku ośrodkach miedzy innymi w Szwecji.

Z uwagi na to, że Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż jeszcze nie refunduje zabiegów robotycznych, tego typu operacje pozostają na razie odpłatne.  Warszawski Szpital Mazovia  w 2017 roku jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje z użyciem Robota Da Vinci u pacjentów ze schorzeniami urologicznymi.

źródło: mat.pras

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

kaszka Niedziela, 16 Lutego 2020, 11:09
Gdyby NFZ przeznaczało jałmużnę od rządu na operacje ratujące życie, zamiast płacić kupę kasy księżom za "posługę" lub dawać miliony rydzykowi na reklamę, mniej ludzi by umierało, mniej byłoby kalekami.
kaszka Niedziela, 16 Lutego 2020, 11:02
NFZ powinien finansować te operacje, zamiast dawać miliony rydzykowi na reklamy, zamiast płacić księżom-kapelanom w szpitalach. To ma być posługa duszpasterska a nie sposób na wyciąganie kasy
Kasia Środa, 31 Lipca 2019, 9:12
Brawo! to jest naprawdę genialny zespół, moja mama dzięki nim żyje, podjęli się u niej operacji usunięcia guza też z wykorzystaniem robota da Vinci. Dr Szopiński utalentowany lekarz bardzo i do tego sympatyczny.
Siakuntala Środa, 24 Lipca 2019, 9:15
Artykuł ciekawy, zwłaszcza w kontekście znacznego mijania się z prawdą:
- w opisie opisane jest wytworzenie wstawki jelitowej sposobem Brickera, a nie "zamiennego zbiornika na mocz" jak w tytule zabiegu.
- jama brzuszna została otwarta podczas zabiegu celem usunięcia pęcherza moczowego z ciała pacjenta
- pierwsze urologiczne zabiegi robotem DaVinci wykonane zostały w 2010 roku w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu.
toja Wtorek, 03 Grudnia 2019, 21:28
We Wrocławiu wykonano pierwszy zabieg usunięcia pęcherza moczowego za pomocą robota da Vinci dopiero w tym roku we wrześniu. Wcześniej operowano prostatę.
Anonimowy Wtorek, 23 Lipca 2019, 21:42
W szpitalu w Toruniu, też już dawno wykonują lekarze takie operacje z użyciem robota Da Vinci
toja Niedziela, 22 Grudnia 2019, 11:37
takie?? Czyli usunięcie pęcherza?? Czy wykonują operacje przy pomocy robota, ale nie takie? Skoro pierwszą w Polsce wykonano w lipcu 2019 r to kiedy dokonano takiej operacji w Toruniu??