Niewłaściwa dieta u dzieci z alergią na mleko może obniżyć ich IQ?

19 Sierpnia 2019, 13:03 Andrea Horvath

- O ile ostre skutki zaburzeń stanu żywienia jest nam łatwo zidentyfikować np. poprzez zauważalną utratę masy ciała, o tyle  przewlekłe zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne może skutkować dopiero po latach np. zmniejszonym wzrastaniem, gorszą jakością funkcjonowania, czy niższym IQ - przekonuje dr hab. Andrea Horvath, lekarz pediatra gastrolog, WUM, Przewodnicząca Sekcji Alergia Pokarmowa PTHGiŻ.

Alergia na mleko - jakie objawy?

W tej chwili coraz więcej ekspertów zwraca uwagę na fakt zaburzeń stanu odżywienia tj. otyłość, niedowaga, zaburzenia w zakresie jakościowych mikroskładników czy witamin u dzieci z alergią.

Zaburzenia uwarunkowane są wieloma czynnikami:

Po pierwsze alergia jako choroba przewlekła może generować większe zapotrzebowanie energetyczne  np. u dzieci z Atopowym Zapaleniem Skóry.

Po drugie jeżeli zajęty jest przewód pokarmowy może przejawić się to trudnością w karmieniu, niechęcią do jedzenia, czy enteropatią, czyli utratą jelitową białka i utratą makro składników, mikroelementów oraz witamin.

Źle dobrana dieta do potrzeb dziecka może prowadzić do długofalowych niedoborów

 Jak przekonuje dr hab. Andrea Horvath u dzieci z alergią istotną rolę odgrywa właściwie zbilansowana dieta, do której konieczna jest opieka wykwalifikowanego dietetyka.

O ile ostre skutki zaburzeń stanu żywienia jest nam łatwo zidentyfikować np. poprzez zauważalną utratę masy ciała, o tyle przewlekłe zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne może skutkować dopiero po latach np. zaburzeniami wzrostu, gorszą jakością funkcjonowania, niższym IQ, czy gorszą adaptacją do życia z równieśnikami.

Źródeł alternatywnych dla wycofanego pokarmu jest bardzo wiele. Bardzo popularne są teraz „mleka” roślinne. Jest to de facto napój, który z prawdziwym mlekiem lub preparatem modyfikowanym ma niewiele wspólnego, zarówno pod kątem ilości białka, węglowodanów, tłuszczów jak i składników mineralnych jest absolutnie niedopuszczalny. Przewlekłe, powtarzane błędy dietetyczne pogłębiają zaburzenia stanu żywienia u dzieci z alergią.

Mówiła: dr hab. Andrea Horvath

Zobacz również:

Eksperci: alergia na mleko krowie często przechodzi w marsz alergiczny, czyli kolejne choroby 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz