Wielka Brytania stawia na farmaceutów klinicznych

22 Lipca 2019, 14:14 farmaceuta apteka leki recepta

Placówki tworzące sieć podstawowej opieki zdrowotnej muszą dysponować farmaceutami klinicznymi, dlatego też brytyjski Health Education England (HEE) otrzymał zadanie przeszkolenia 500 farmaceutów klinicznych do końca 2019/2020 r. Co warto podkreślić uposażenie farmaceutów zatrudnianych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej będzie finansowane z budżetu brytyjskiego płatnika - NHS. 

 

Jak zapewnił Departament Zdrowia i Opieki Społecznej większe zaangażowanie farmaceutów w praktykach lekarzy rodzinnych ma być podstawą do transformacji modelu opieki poz. Dotychczas w praktykach poz pracuje już blisko 1000 farmaceutów klinicznych, którzy w pełnym wymiarze godzin wspierają lekarzy w opiece nad pacjentami.

Docelowo w latach 2023/2024 w modelu sieci podstawowej opieki zdrowotnej (PCN) na placówkę opiekującą się 50 tys. pacjentów powinien przypadać zespół sześciu farmaceutów klinicznych zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin.

Co warto podkreślić, do 2020/2021 roku NHS zobowiązała się, że na rynku dostępnych będzie blisko 2 tys. farmaceutów klinicznych tzw. ogólnej praktyki.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz