Szumowski: To oni pozwolili na zbudowanie całych mafii lekowych

23 Lipca 2019, 9:40 szumowski

Gdyby nasi poprzednicy uchwalili ustawę 6 proc.  za swojej kadencji, dzisiaj byśmy rozmawiali o ustawie 7 proc. lub więcej – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski w TVP INFO.

 

Minister wskazał, że choćby problem z sytuacją kadr w ochronie zdrowia to temat, który „przez wiele lat był zaniedbywany” i narastał podczas rządów Platformy Obywatelskiej.

– Wydaje mi się, że osiem lat to bardzo długi okres. Pamiętam, pracowałem jako lekarz praktyk, czekaliśmy wtedy na wiele dobrych rozwiązań, które się nie pojawiały – mówił. – Służby zdrowia po tak wielu latach zaniedbań i zapaści nie odbudujemy w trakcie jednej kadencji, natomiast trzeba mieć odwagę, żeby pewne rzeczy postawić jasno – choćby sprawę finansowania – podkreślił. 

Minister przypomniał, że rząd podwyższył kwotę minimalną wynagrodzeń do 4,2 tys. zł, by wesprzeć pracowników służby zdrowia na początku zawodowej kariery. Szumowski dodał, że dotyczy to nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale również fizjoterapeutów, diagnostów czy pracowników personelu pomocniczego. 

 

Braki leków w aptekach "To oni pozwolili na zbudowanie całych mafii lekowych"


Minister zdrowia odniósł się także do kwestii dostępności leków w aptekach. Przypomniał o infolinii dla pacjentów.
– Wiemy, że z pewnymi drobnymi rzeczami mogą być problemy, ale większość opakowań trafiła (do aptek – przyp. red.). Nie powinno być już np. problemu z lekami dla chorych na tarczycę – mówił minister Szumowski. 
Problemy z brakiem leków mogą, jego zdaniem, wynikać również z tego, że ludzie kupują leki na zapas, a także z tego, że za czasów rządów PO pozwolono na wywóz leków za granicę. - Oni pozwolili na zbudowanie całych mafii lekowych, z którymi teraz zaczynamy walczyć - dodał. 

źródło: TVP INFO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Zet Środa, 24 Lipca 2019, 15:46
Dopiero zaczynaja walczyć z mafiami lekowymi? To vo robili prze cztery długie lata swych rzadow?
ON Środa, 24 Lipca 2019, 15:13
Gdzie są zatem akty oskarżenia i co robiliście od 4 lat?
lex Środa, 24 Lipca 2019, 13:44
Łże jak PIS
maruda Środa, 24 Lipca 2019, 8:26
ale cieniasa jarus wystawil na to stanowiska
Fizjotre Środa, 24 Lipca 2019, 0:36
Co on gada o wspieraniu fizjoterapeitów? 18 zł podwyżki mogę poszaleć
Justyna N Wtorek, 23 Lipca 2019, 18:00
Jasne.. oni, tamci, poprzednicy. A co pis zrobił??? 4lata to dużo czasu. Hipokrytak.
WM Wtorek, 23 Lipca 2019, 12:33
Skoro PO przez osiem lat budowało mafię lekową, to dlaczego dopiero teraz zaczynacie z nią(mafią) walczyć - brak pomysłu, czy olew pacjentów. Pan minzdow jest raczej mało zorientowany w problemach z lekami(nadal brak Euthyroks`ów), pewnie w rozwiązywaniu problemów służby zdrowia też ma spore braki, ale parcie na szkło ma duże
ABM Wtorek, 23 Lipca 2019, 10:41
Szumowska ideologia walczy o miejsce w sejmie i oskarża innych o lewe interesy ale JEGO ABM dostanie setki mln z NFZ odebrane chorym na zlecenia badań i ekspertyz dla swojego grona - hipokryazja?
maruda Środa, 24 Lipca 2019, 8:19
mysle ze jego zadaniem od Kolegow ze srodowiska BYLO ZBUDOWANIE wlasnie ABM. To bedzie typowy pasozytniczy twor jak kiedys Instytuty - do PRZEKRECANIA DUZEJ KASY. Pacjenci go nie interesuja.