Projekt ma stanowić rozwiązanie na brak możliwości rozpoczynania specjalizacji w określonych dziedzinach m.in. psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży) lub uznania przez ministra zdrowia dorobku naukowego lub zawodowego przez osoby wykonujące zawody medyczne, ustawowo regulowane (np. lekarze, pielęgniarki, farmaceuci).
Proponowane w projekcie zmiany umożliwią uzyskanie tytułu specjalisty np. w dziedzinie zdrowia publicznego również farmaceutom, którzy nie mają w swoim katalogu dziedzin z zakresu farmacji, dziedziny - zdrowie publiczne lub diagnostom laboratoryjnym, u których dziedzina zdrowie publiczne, pomimo że występuje w wykazie dziedzin, nie została uruchomiona.
Ma to spowodować zainteresowanie odbywaniem szkolenia specjalizacyjnego w poszczególnych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w tym w nowo wprowadzonej dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży, aby nastąpiło zwiększenie kadry medycznej specjalistów w tej dziedzinie ochrony zdrowia.
W art. 1 projektu ustawy dokonano zmiany ww. ustawy polegającej na uchyleniu ust. 2, który stanowi, że ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia nie dotyczy osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty określają przepisy regulujące wykonywanie tych zawodów.
- Uchylenie tego przepisu umożliwi osobom wykonującym zawody medyczne ustawowo uregulowane (np. lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom) przystąpienie do specjalizacji w dziedzinie określonej w trybie ww. ustawy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, do dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, jeżeli w swoich regulacjach prawnych dotyczących specjalizacji nie będą mieli wskazanej tej dziedziny - czytamy.
Źródło: KPRM
BPO