Za błąd technika farmaceutycznego odpowiada kierownik apteki? Wyrok Sądu Aptekarskiego

23 Lipca 2019, 11:40 farmaceuta apteka leki recepta

Okręgowy Sąd Aptekarski po rozpatrzeniu wszystkich dowodów w sprawie błędu przy wydaniu leku, jakiego miała dopuścić się technik farmacji , za winną uznał kierowniczkę apteki - podaje mgr.farm

 

O sprawie zrobiło się głośno w grudniu 2017 roku za sprawą reportażu w programie „UWAGA!” telewizji TVN. Opowiadał on historię dramatycznej pomyłki, jaka miała miejsce w jednej z aptek w Międzychodzie. Rodzice miesięcznego chłopca realizowali w niej receptę na leki na przeziębienie. Okazało się, że wydająca je techniczka farmaceutyczna popełniła błąd. Zamiast opakowania leku Biodacyna, antybiotyku w postaci kropli, wydała Briglau – lek na jaskrę - przypomina portal mgr.farm.

Matka dziecka nie zauważyła pomyłki i po powrocie do domu podała dziecku lek. Niedługo po tym chłopiec trafił do szpitala z objawami zapaści i bezdechu, a jego organizm był silnie wyziębiony. Ostatecznie przewieziono go do specjalistycznego szpitala w Poznaniu. Chłopiec trzy dni był w śpiączce, w tym czasie lekarze walczyli o jego życie. Dopiero po kilku dniach okazało się, że przyczyną pogorszenia stanu dziecka był błędnie wydany w aptece lek

– Technik farmacji omyłkowo wziął jedno opakowanie tego leku, drugie tego leku – tłumaczyła wówczas Monika Turska-Nowak z Prokuratury Rejonowej w Szamotułach.

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wszczął postępowanie w tej sprawie. Ostatecznie do Okręgowego Sądu Aptekarskiego trafił wniosek o ukaranie kierowniczki apteki, w której doszło do pomyłki

- Okręgowy Sąd Aptekarski po rozpatrzeniu wszystkich dowodów w sprawie, uznał kierowniczkę winną zarzucanych jej czynów. Pomyłka w wydaniu leku przez techniczkę farmaceutyczną miała być konsekwencją zaniedbań farmaceutki w nadzorze fachowym nad apteką. To w konsekwencji miało spowodować też naruszenie dobrego imienia Aptekarzy. OSA dopatrzył się złamania art. 88 ust 5 pkt 1 w związku z art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawyq Prawo Farmaceutyczne oraz art. 1 pkt. 4 Kodeksu Etyki Aptekarza RP. Za to przewinienie Okręgowy Sąd Aptekarski wymierzył farmaceutce karę upomnienia. Za to przewinienie Okręgowy Sąd Aptekarski wymierzył farmaceutce karę upomnienia - przytacza portal mgr.farm.

Ukarana kierowniczka apteki odwołała się od tego wyroku do Naczelnego Sądu Aptekarskiego.  Naczelny Sąd Aptekarski uznał, że odwołanie farmaceutki zasługuje na uwzględnienie i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd okręgowy.

czytaj więcej na: mgr.farm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Iii Niedziela, 09 Lutego 2020, 0:14
Uczyłam się na kierunku Ortoptystka z elementami optodysleksji i integracji sensorycznej. Miałam równie szkolenie z zakresu refrakcji. Jestem bardzo zadowolona z wyboru szkoły policealnej i polecam każdemu kogo interesują kierunki medyczne. Studium Pracowników Medycznych i Społecznych polecę KAŻDEMU.