GIF uchylił zakaz wprowadzania do obrotu trzech leków, m.in. na depresję

23 Lipca 2019, 14:49 leki

- Po blisko trzymiesięcznym braku dostępności do apteki ponownie trafią trzy leki, które decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego były objęte zakazem wprowadzania. Chodzi m.in. o lek rozkurczowy stosowany w skurczach przewodu pokarmowego, a także lek przeciwdepresyjny.

Główny Inspektor Farmaceutyczny decyzją z dnia 18 lipca 2019 r.  uchylił zakaz wprowadzania do obrotu leków na receptę: Spasmolina, 60 mg, kapsułki twarde, Kalium Effervescens bezcukrowy, 782 mg jonów potasu/3 g, granulat musujący, Andepin, 20 mg, kapsułki twarde. Leki te po blisko 3-miesięcznym braku dostępności znów trafią do aptek – poinformował podmiot odpowiedzialny przedsiębiorstwo farmaceutyczno-chemiczne synteza sp. zoo. Z siedzibą w Poznaniu.

Jak dodała firma, w związku z licznymi zapytaniami ze strony aptek i pacjentów o dostępność ww. leków, producent zapewnia, że rozpoczęły się już pierwsze dostawy do hurtowni farmaceutycznych i są one na bieżąco, sukcesywnie realizowane.

Chodzi o leki:

Spasmolina, 60 mg, kaps. twarde, to lek o działaniu rozkurczowym. Jest to preparat wydawany z przepisu lekarza. Wskazaniami do stosowania są wszelkie bolesne stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego (również przy zespole jelita drażliwego i bolesnej uchyłkowatości jelita grubego), skurcze w obrębie układu moczowego oraz bolesne skurcze macicy (np. przy miesiączkowaniu).

Kalium effervescens bezcukrowy, 782 mg jonów potasu/3g, lek na receptę wskazany do stosowania w stanach niedoboru potasu niezależnie od przyczyny, w długotrwałych biegunkach, przy istnieniu przetok jelitowych, podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do hipokaliemii, np. niektórymi lekami moczopędnymi, hormonami sterydowymi, glikozydami naparstnicy. Może być stosowany u chorych w przebiegu cukrzycy.

Andepin, 20 mg, kaps. twarde, lek na receptę o działaniu przeciwdepresyjnym, należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Kazinka Środa, 24 Lipca 2019, 9:30
Ufff jak to dobrze, ze mojej ulubionej na ibs intesty nie wycofali, nie wyobrażam sobie bez niej życia jak już raz spróbowałam. Teraz cały czas mi pomaga.