24 lipca - Międzynarodowy Dzień Samoleczenia

24 Lipca 2019, 9:47 leki

24 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Samoleczenia, który m.in. przypomina jak ważne jest zaangażowanie każdego z nas we własne zdrowie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia samoleczenie to stosowanie lekarstw przez pacjenta w leczeniu chorób lub objawów rozpoznanych samodzielnie. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że samodzielne, odpowiedzialne stosowanie leków przez pacjenta odgrywa ważną, wspierającą rolę dla każdego systemu opieki zdrowotnej.

Warunkiem skutecznego zarządzania własnym zdrowiem i odpowiedzialnego stosowania leków jest dostęp do godnych zaufania informacji, profesjonalnych porad i wysokiej jakości produktów. Powyższe podejście stanowi nieodzowną część nowoczesnego podejścia do opieki zdrowotnej, zaś pomoc w zarządzaniu przez społeczeństwo własnym zdrowiem pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zredukować obciążenie systemów ochrony zdrowia i sprawić, że ludzie będą bardziej odpowiedzialni za swoje zdrowie.

- Kluczem do maksymalizacji efektów z samodzielnego i odpowiedzialnego stosowania leków jest edukacja społeczeństwa. Pacjent świadomy i zaangażowany staje się wsparciem dla systemu opieki zdrowotnej państwastwierdza Ewa Jankowska, Prezes PASMI (Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty).

Przypomniała o niedawnej inicjatywie wspólnie ze środowiskiem lekarzy rodzinnych czyli Niezbędniku Pacjenta, polegającej na zachęcaniu pacjentów do przygotowania się do wizyty poprzez spisanie w takim niezbędniku  wszystkich stosowanych leków, zarówno tych zalecanych przez lekarza, jak i tych zakupionych samodzielnie.

 

Edukacja pacjentów

Coraz częściej państwa wpisują do polityki zdrowotnej aspekt edukacyjny jako jeden z głównych filarów wpierania efektywności systemu opieki zdrowotnej państwa.

Z badań z rynku amerykańskiego wynika, że po przeprowadzeniu akcji edukacyjnej zaobserwowano znaczący spadek obciążenia służb medycznych. Z każdego zainwestowanego dolara na promocję i edukację uzyskano 11 dolarów oszczędności. Powyższe wyniki wiązały się zarówno z oszczędnością czasu pacjenta, jak i personelu medycznego.

Natomiast brytyjski raport rządowy z 2005 r. wskazuje że świadomie rozwijane samoleczenie powoduje zmniejszenie o 40 proc. liczby wizyt u lekarza, o 17 proc. liczby wizyt domowych, a o 50 proc. potrzeby interwencji pogotowia ratunkowego, liczby przyjęć do szpitala oraz czasu hospitalizacji.

Badania wskazują na pozytywny wpływ odpowiedzialnego stosowania leków bez recepty na ogólnie pojmowane zdrowie publiczne, zaś dostęp do wiedzy i odpowiednie jej wykorzystanie przez pacjenta przyniesie zdrowotno-ekonomiczne korzyści dla niego samego i systemu opieki zdrowotnej.

Źródło: mat. pras.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

kros Środa, 24 Lipca 2019, 11:32
wymazany dzien dla Szumowskiego i jego nieudacznikow, nie musza za nic placic, lecz sie sam u nas caly rok