AOTMiT zaopiniuje czy lekarze POZ mają zlecać m.in. badania na boreliozę

25 Lipca 2019, 10:16 diagnostyka biotechnologia laboratorium badania

Czy lekarze POZ będą mogli zlecać wkrótce więcej badań diagnostycznych? Ministerstwo zdrowia zleciło Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowanie opinii ws. wprowadzenia do badań diagnostycznych zlecanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) kilku kolejnych badań. O jakie badania chodzi?

Jak wskazał AOTMiT chodzi o przygotowanie opinii odnośnie wprowadzenia do badań diagnostycznych zlecanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które mogłyby być wykonywane:

- badania poziomu ferrytyny - u niemowląt i małych dzieci (z określeniem granicy wieku dzieccka),

- badania poziomu witaminy D - 25 OH - u niemowląt i małych dzieci (z określeniem granicy wieku dziecka),

- Borrelia afzelli Przeciwciała IgG, Borrelia afzelli Przeciwciała IgM, Borrelia burgdorferi (Lyme) IgG Przeciwciała (anty-B.burgdorferi IgG), Borrelia burgdorferi (Lyme) IgM Przeciwciała (anty-B.burgdorferi IgM) zalecanych: pracownikom leśnym, zawodowym żołnierzom przebywającym w "zielonych" garnizonach, rolnikom i pracownikom rolnym z terenów bogatych w lasy, innym (proszę o wskazanie) grupom - zgodnie z zaleceniami.

Źródło: AOTMiT

BPO

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Stara_ale_jara Piątek, 26 Lipca 2019, 16:52
Oby nie oby nie, szał na borieliozę i tak już trwa, przynajmniej koszty sovie pokrywa pacjent sam i tak on wie najlepiej, że ma " boleriozę"....
Piotr Czwartek, 25 Lipca 2019, 16:15
Romek Topór Mądry rządzi
hub Czwartek, 25 Lipca 2019, 12:13
Zlecanie badań na borelię to biznes dla laboratoriów i to one lobbują, a potem niedouczeni lekarze wmawiają chorym ze muszą brak po 3 antybiotyki i tak latami - czy MZ się tym zajmie?
A vit D3 to oczywiście biznes dla wszystkich producentów suplementów i koła sie zamyka.