Mapy potrzeb zdrowotnych – najnowsze dane za 2017 rok już dostępne na platformie internetowej

25 Lipca 2019, 11:31 komputer informatyzacja

Dostępne na platformie internetowej – Bazie Analiz Systemowych i Wdrożeniowych (basiw.mz.gov.pl) są już najnowsze dane za 2017 rok opracowane w ramach projektu Mapy potrzeb zdrowotnych - informuje MZ. Baza została zrealizowana w formie aplikacji webowej, a dostęp do niej odbywa się przez przeglądarkę internetową i nie wymaga logowania.

Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia, celem prezentacji analiz na platformie internetowej jest ułatwienie użytkownikom dostępu do danych oraz ich samodzielnego wykorzystania.

Już teraz możliwe jest porównywanie poszczególnych elementów systemu, zestawianie wybranych okresów czy rodzajów świadczeń.

Mapy potrzeb zdrowotnych zostały opublikowane po raz ostatni w formie obszernych dokumentów, udostępnianych w formacie pdf poprzez stronę internetową mpz.mz.gov.pl, w grudniu 2018 roku. Od bieżącego roku kolejne aktualizacje analiz będą udostępniane wyłącznie w Bazie Analiz Systemowych i Wdrożeniowych.

Obecnie na platformie dostępne są analizy w zakresie:

  • stanu i zasobów oddziałów szpitalnych za rok 2016 i 2017,
  • lecznictwa szpitalnego w zakresie grup chorób za rok 2014 i 2016,
  • demografii, umieralności, chorobowości, kadr medycznych i sprzętu za rok 2017.

Prowadzone są prace nad udostępnieniem danych w zakresie grup chorób za rok 2017, zaś do końca 2019 roku planowane jest udostępnienie analiz specyficznych, odnoszących się do każdej z 30 grup chorób czy oddziału szpitalnego.

Rozpoczęły się także prace nad analizami opartymi na danych z Narodowego Funduszu Zdrowia za 2018 rok.

Docelowo na platformie będą dostępne wszystkie dane zawarte w dokumentach mapach potrzeb zdrowotnych opublikowanych do końca 2018 roku oraz późniejsze aktualizacje, wprowadzane bezpośrednio do tej aplikacji internetowej.

Jak korzystać z platformy BASiW?

Szczegółowa instrukcja obsługi znajduje się na stronie głównej platformy: basiw.mz.gov.pl.

Źródło: MZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz