Świętokrzyskie: o ile skróciła się kolejka do usunięcia zaćmy?

25 Lipca 2019, 12:38 oko zaćma

O prawie 70 procent zmniejszyła się kolejka oczekujących na usunięcie zaćmy w województwie świętokrzyskim. W wielu placówkach zabieg można przeprowadzić w ciągu tygodnia czy dwóch – informuje dyrektor Świętokrzyskiego OW NFZ, Małgorzata Kiebzak. To efekt zniesienia od 1 kwietnia limitów na te zabiegi.

Na koniec stycznia 2019 roku, a więc, kiedy zabiegi usunięcia zaćmy były jeszcze limitowane, na operacje w województwie świętokrzyskim czekały 7 093 osoby. Obecnie, na dzień 19 lipca br. lista oczekujących wynosi 2 179 osób, czyli kolejka skróciła się o prawie 70 procent.

Terminy wyznaczone na operacje chorych zgłaszających się na początku roku w niektórych placówkach, przede wszystkim w szpitalach, wyznaczane były na rok 2020, a sporadycznie nawet na rok 2021. Obecnie, pacjent, który przyjdzie ze skierowaniem ma wyznaczany zabieg za kilka tygodni lub dwa, a najpóźniej za 4-5 miesięcy.

Potwierdza to dr Janusz Cieślik, okulista prezes spółki Medilens w Kielcach. – Teraz przychodzi pacjent ze skierowaniem. Mówię, że może mieć operację za tydzień, a on odpowiada, że za tydzień to za wcześnie, ten termin mu nie pasuje i woli we wrześniu. Jeżeli operacje będą przeprowadzane w takim tempie, to za kilka miesięcy może się okazać, że brakuje nam pacjentów - podkreśla dr J. Cieślik.

Warto też wiedzieć, że jeżeli pacjent ma wyznaczony zabieg w placówce, gdzie czas oczekiwania wynosi 3 – 5 miesięcy i jest to dla niego za długo, to może przeniesie skierowanie do placówki, gdzie czas oczekiwania jest krótszy. Terminy oczekiwania można sprawdzić za pomocą internetowej wyszukiwarki NFZ - Informator o Terminach Leczenia.

Źródło: świętokrzyski OW NFZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz