Kryzys lekowy: duża hurtownia aktualizuje stany magazynowe

25 Lipca 2019, 14:32 Leki

Toruńska Neuca zaktualizowała informacje o stanach magazynowych dziesięciu leków, których w ostatnich tygodniach brakowało na rynku polskim. Obraz wyłaniający się z komunikatu wyraźnie wskazuje, że nadal z częścią preparatów jest problem.

- W ostatnim tygodniu obserwujemy wyraźną poprawę w dostępności leku Siofor - mamy nadzieję, że w kolejnym tygodniu lek ten zniknie z naszej listy. Rośnie także dostępność leków: Euthyrox, Glucophage i Efox - jednak dostawy nadal nie równoważą tu zapotrzebowania. W pozostałych przypadkach sytuacja nie uległa żadnej poprawie- czytamy w komunikacie Pawła Bernata, dyrektora departamentu komunikacji Neuca.

CZYTAJ: Aptekarze ostrzegają - braki leków przybierają dramatyczny rozmiar

Zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda w przypadku leków - Symformin (na stanie hurtowni 23 lipca były zaledwie 22 opakowania), Protopic (stany magazynowe to 174 opakowania), Dexilant (1 sztuka) a także Glucobay (2 sztuki) oraz Lokren, którego w toruńskiej hurtowni nie ma.

Przypomnijmy, że wczoraj minister zdrowia - Łukasz Szumowski - zapewniał na spotkaniu z mediami, że nie jest prawdą, jakoby w Polsce brakowało leków. Jednocześnie wskazywał, że pacjenci mogą w aptekach otrzymywać zamienniki tych preparatów, których w placówce nie ma na stanie.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz