Naczelna Rada Lekarska w sprawie projektu dokumentu rządowego pn. „Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w roku 2018)”
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej opiniując rządowy dokument „Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w roku 2018)” pozytywnie ocenia starania Ministerstwa Zdrowia mające na celu zdiagnozowanie, zdefiniowanie a w następstwie poprawę trudnej sytuacji w obszarze pielęgniarstwa i położnictwa, która związana jest z brakami kadrowymi, trudnymi warunkami pracy a także niekorzystnymi warunkami płacowymi.
Rada zwraca jednakże uwagę na fakt, że podobne problemy dotyczą innych zawodów medycznych, w tym zawodu lekarza, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w działaniach podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
W sprawie rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłasza też uwagi do rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, zaproponowane w projekcie ustawy podwyższenie kwoty bazowej, na podstawie której oblicza się najniższe wynagrodzenie zasadnicze, powinno być znacznie wyższe i odpowiadać aktualnemu przeciętnemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej, które wynosi ponad 5 tys. zł.
Jednocześnie lekarze apelują o istotne podwyższenie współczynników pracy, zgodnie z oczekiwaniami przedstawicieli zawodów medycznych.
W swoim stanowisku, Prezydium NRL protestuje też przeciwko brakowi zapewnienia odpowiednich środków finansowych na realizację zapisów nowelizacji ustawy. Taki stan sprawy spowoduje pogorszenie i tak bardzo trudnej sytuacji finansowej placówek ochrony zdrowia - czytamy.
Ponadto sprzeciw lekarzy budzi przyjęty sposób pracy nad rządowym projektem ustawy, który pominął etap konsultacji społecznych. Uniemożliwiło to samorządowi lekarskiemu zgłoszenie uwag przed skierowaniem do prac w Sejmie tego ważnego dla pracowników systemu ochrony zdrowia projektu nowelizacji ustawy.