Co dalej z NFZ? Dziś debata w Sejmie w tej sprawie

22 Grudnia 2015, 7:46

Dziś wieczorem posłowie wysłuchają informacji Ministra Zdrowia na temat zapowiadanej reformy i ewentualnej likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Wniosek o informację w tej sprawie złożył Klub Poselski Kukiz15.

To pierwsza informacja o jaką wystąpił klub Kukiz'15. Co ciekawe uzasadnienie wniosku w tej sprawie w imieniu klubu ma przedstawić poseł Krzysztof Sitarski, który nie jest członkiem sejmowej Komisji Zdrowia. Z ramienia klubu Kukiz’15 pracują w niej posłowie: Jarosław Sachajko, Paweł Skutecki oraz Małgorzata Zwiercan. Poseł Sitarski jest wiceprzewodniczącym w komisjach ds. Energii i Skarbu Państwa oraz ds. Kontroli Państwowej.

Dotychczas stanowisko klubu Kukiz’15 w sprawie systemu służby zdrowia nie było precyzyjnie i jednoznacznie zaprezentowane. Ze szczątkowych informacji i wypowiedzi medialnych najczęściej przebijając się te wskazujące na poparcie koncepcji decentralizacji systemu. Najprawdopodobniej w czasie dzisiejszej debaty dowiemy się więcej na temat koncepcji funkcjonowania NFZ jaka mają członkowie klubu Kukiz'15.

Czy podczas dzisiejszego posiedzenia poznamy szczegóły jednej z kluczowych obietnic wyborczych PIS? Likwidacja NFZ i powrót do budżetowego systemu ochrony zdrowia były najważniejszymi "zdrowotnymi" zapowiedziami rządzącej dziś partii.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł już kilkukrotnie ogólnie prezentował swoją koncepcję na funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak dotychczas zapowiedział stopniową likwidację tej instytucji. Zadeklarował, że projekt ustawy w tej sprawie najwcześniej zostanie przedstawiony w połowie 2016 roku. Zapewniał, że jest to poważna zmiana systemowa i nie będzie realizowana zbyt pośpiesznie. Wielokrotnie podkreślał też, że jej przeprowadzenie będzie wymagało konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami.

Kolejne wystąpienia Ministra Konstantego Radziwiłła odsłaniają więcej szczegółów jego koncepcji. Z ostatnich wypowiedzi wynika, że ewentualna likwidacja NFZ nie musi oznaczać znaczącej zmiany i może zakończyć się zwykłą zamianą tabliczek na drzwiach Funduszu. Na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia minister zdradził „na gorąco”, że w miejsce NFZ miałaby zostać powołana nowa instytucja. Działałaby ona przy ministerstwie oraz wojewodach. Pojawiła się już nawet pierwsza propozycja nazwy „nowego” NFZ – Centrum Finansowania Opieki Zdrowotnej.

Czy w dzisiejszej debacie poznamy więcej szczegółów na temat ewentualnej likwidacji NFZ?

PZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz