UK: Asystent głosowy zostanie lekarzem pierwszego kontaktu?

01 Sierpnia 2019, 11:20 alexa

Pacjenci w Wielkiej Brytanii mogą teraz wrócić się o pomoc w zakresie informacji zdrowotnych do asystentki głosowej. Aby odciążyć lekarzy i pracowników służby zdrowia, krajowa służba zdrowia (NHS) rozpoczęła niedawno współpracę z technologicznym gigantem- Amazon.

 

Ta technologia jest doskonałym przykładem, że można otrzymać poradę medyczną cały czas pozostając w domu - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Jednocześnie odciążeni od nadmiaru obowiązków zostaną lekarze rodzinni i farmaceuci.

Głosowa asystentka od Amazona, Alexa będzie pozyskiwać dane ze stron internetowych NHS w celu udzielenia odpowiedzi na proste zdrowotne pytania, jak -jakie objawy ma grypa?, czy jak leczyć kaszel?.  Asystentka głosowa, nie może jednak postawić diagnozy. NHS w Wielkiej Brytanii oferuje szereg informacji i porad na temat wszelkich chorób na swojej stronie internetowej i jest konsultowany przez pacjentów na całym świecie.

Oferta z Alexą jest skierowana do osób starszych, niesamodzielnych, niedowidzących lub niewidomych. Wprowadzenie Alexy przyjęto w Anglii z zadowoleniem, ale zwrócono uwagę, że potrzebne są niezależne badania, aby zapewnić Alexie niezawodne i bezpieczne informacje medyczne. W przeciwnym razie presja na lekarzy może nadal rosnąć. Ostra krytyka współpracy brytyjskiego rządu z Amazonem w kwestiach zdrowotnych pochodziła od zwolenników ochrony prywatności. Ostrzegli, że firma internetowa może przechowywać poufne informacje zdrowotne i wykorzystywać je do ukierunkowanej reklamy.

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz