Nowy przedmiot w szkole. Czy "Wiedza o Zdrowiu" wejdzie do szkół?

01 Sierpnia 2019, 13:07 dzieci

Rzecznik Praw Pacjenta postuluje do ministra zdrowia oraz ministra edukacji narodowej o wprowadzenie do programu nauczania szkolonego przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu”. Jaka wiedza i umiejętności miałyby być przekazywane uczniom? 

Wprowadzenie takiego przedmiotu przewija się na ustach ekspertów od lat. O utworzenie takiego przedmiotu wnioskowała również rada ekspertów Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu „Wspólnie dla Zdrowia”.

- Część pacjentów nie wie jakie są zadania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, inni natomiast po świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - udają się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pacjenci nie zawsze rozróżniają świadczenia publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej. Nie wiedzą, że zobowiązani są do pozyskania skierowań, często nie znają podstawowych zasad ubezpieczenia zdrowotnego. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że pacjenci nie rozumieją zagrożeń związanych z niestosowaniem się do zaleceń lekarskich, a personel medyczny, z uwagi na liczne obowiązki - nie ma często czasu na stosowną edukację - uzasadnia Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.

- Obowiązujący system nauczania zapewnia wprawdzie elementy edukacji zdrowotnej, określając bloki tematyczne niektórych przedmiotów. Jest to jednak niewystarczające. Wymagając określonych zachowań zdrowotnych od obywateli, należy stworzyć narzędzie do przekazywania usystematyzowanej wiedzy, co skutkować będzie w przyszłości lepszą jakością życia i leczenia nowych pokoleń pacjentów - stwierdza.

Podał przykładowy i jak określił- konieczny do podania szerokiej dyskusji społecznej - zakres przedmiotu mógłby zakładać nabycie następujących wiedzy i umiejętności:

 • zasady zdrowego trybu życia;
 • prawa i obowiązki pacjenta;
 • podstawy organizacji systemu ochrony zdrowia;
 • podstawowa wiedza w zakresie pomocy osobom przewlekle chorym;
 • poznanie wybranych jednostek chorobowych i zarys sposobów ich leczenia lub reagowania na zachorowanie (przykładowo np. grypy, chorób krążenia, cukrzycy, alergii, chorób zakaźnych);
 • podstawowe zasady pierwszej pomocy;
 • podstawowa wiedza w zakresie zbilansowanego sposobu odżywiania;
 • metody redukcji stresu;
 • ocena konsekwencji działań profilaktycznych i znaczenie sportu;
 • wiedza o szczepieniach ochronnych oraz o zalecanych badaniach niezbędnych dla danej grupy wiekowej;
 • pojęcia z obszaru prawa ochrony zdrowia m.in: pacjent, produkt leczniczy, suplement diety; kosmetyk.

Proponuje on rozważenie wdrożenia przedmiotu przynajmniej na dwóch etapach nauki, tj. edukacji wczesnoszkolnej oraz dla uczniów w starszych klasach.

źródło: RPP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Tomo2009PL Niedziela, 08 Grudnia 2019, 7:32
Przydałoby dodać przedmiot szkolny: Wiedza o życiu, boks.
s Poniedziałek, 05 Sierpnia 2019, 0:02
Wypadało by dodac do programu przygotowanie do badań laboratoryjnych , mikrobiologicznych itp.
K.G. Piątek, 02 Sierpnia 2019, 14:35
Świetny pomysł dobrze by było, aby ten przedmiot występował w ciągu całego kształcenia, czyli do okresu zakończenia liceum/szkoły zawodowej. Jeśli chodzi o programy profilaktyki uzależnień to są realizowane, natomiast kwestii praktycznych typu: w jaki sposób radzić sobie ze stresem, czy w jaki sposób budować zdrowe nawyki (sport/odżywanie) na pewno brakuje. Tylko przedmiot najlepiej jak będzie bardziej nakierowany na budowanie umiejętności i określonych zachowań, niż stricte sama wiedza - w trakcie życia może ona zostać szybko zapomniania. Fajne byłyby podczas lekcji scenki typu "chory pacjent" i co dalej powinien zrobić - tak, aby człowiek w dorosłości, potrafił adekwatnie reagować w określonych sytuacjach. Coś na pewno fajnego opracują :)
n-l dyplomowany Środa, 14 Sierpnia 2019, 7:34
wystarczy mądrze ozbudować przedmioty takie jak: edukacja dla bezpieczeństwa czy bezpieczeństwo i higiena pracy o w/w tematykę, bo i tak część zagadnień jest już realizowana!