Niemcy: Zmiany dotyczące elektronicznych akt pacjenta

02 Sierpnia 2019, 9:37 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

W nowym projekcie ustawy dotyczącej elektronicznych akt pacjenta Federalne Ministerstwo Zdrowia anulowało wcześniej zaplanowane przepisy dotyczące elektronicznej dokumentacji pacjenta (ePA).

Główny nacisk położono na bezpieczeństwo danych i decyzje, które aplikacje muszą być dostępne jako pierwsze. Wkrótce po opublikowaniu pierwszego projektu ustawy w maju okazało się, że na pacjenci nie mogą zadecydować, który z lekarzy prowadzących może zobaczyć poszczególne dane. Spowodowało to masową krytykę i w konsekwencji przepisy muszą zostać zmienione.

Brakuje również aplikacji, które powinny być dostępne od początku istnienia elektronicznej dokumentacji. Obejmują one świadectwo szczepienia, kartę macierzyńską, a także książeczkę badań dla dzieci i dokumentację dentystyczną. Elektroniczne akta pacjenta mają zacząć obowiązywać już od 2021. Kolejnym punktem nowej ustawy jest to, że lekarze muszą udowodnić, że „mają niezbędną infrastrukturę i kompetencje, aby uzyskać dostęp do elektronicznej karty zdrowia”.

Według zaleceń praktyka lekarska musi mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji do 30 czerwca 2021 r. - w przeciwnym razie wynagrodzenie praktyki będzie zmniejszone o jeden procent. Nowością w prawie są również bardziej szczegółowe regulacje dotyczące tego, jak aplikacje jako urządzenia medyczne mogą w przyszłości mieć dostęp do elektronicznej dokumentacji pacjentów. Ponadto prawo ma określić, które dane będą mogły być  użyte do celów naukowych. Ubezpieczyciele zdrowotni będą mogli w przyszłości również korzystać z danych ich ubezpieczonych, pod warunkiem, że Ci wyrazili na to zgodę.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz