Diagności laboratoryjni pominięci w ankiecie AOTMiT o zarobkach?

02 Sierpnia 2019, 14:35 geny diagnostyka badania

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska pyta dlaczego AOTMiT nie uwzględniła w ankiecie na temat zarobków pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Przypomnijmy, że AOTMiT tydzień temu poinformował, że w specjalnej ankiecie zapyta o wysokość pensji pracowników medycznych AOTMiT zbierze dane dot. wynagrodzeń pracowników w placówkach medycznych. Zgromadzone przez AOTMiT dane mają przyczynić się do skutecznego monitorowania współczynnika zmian wynagrodzeń oraz zostaną wykorzystane w określeniu prognozowanych potrzeb w przyszłych latach. To pierwsza tego typu ankieta.

Jak podkreśla KIDL w piątkowym stanowisku, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji sporządziła ankietę, która dotyczy aktualnych stawek wynagrodzeń konkretnych grup zawodowych. - Niestety w tej ankiecie pominięto diagnostów laboratoryjnych i techników analityki medycznej. Oba te zawody są bezpośrednimi zawodami medycznymi zatrudnionymi w medycznych laboratoriach diagnostycznych - podkreślają diagności.

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska zwróciła się do prezesa AOTMiT Romana Topór-Mądrego o uwzględnienie w ankiecie zarobków diagnostów laboratoryjnych i techników analityki medycznej.
 
- Każdy szpital będący w sieci jest zobowiązany w warunkach udzielania świadczeń określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia do zapewnienia dostępu do diagnostyki laboratoryjnej. Pomijanie kosztów osobowych pracowników laboratoriów w podmiotach leczniczych jest podstawowym błędem metodycznym, który trzeba jak najszybciej zmienić - uważają diagności.
 
- Zwracamy również uwagę, że grupa zawodowa diagnostów laboratoryjnych została jednoznacznie wskazana przez ministra zdrowia jako ta, której jest dedykowany wzrost wynagrodzeń zasadniczych w związku z podniesieniem wyceny świadczeń medycznych. A brak diagnostów laboratoryjnych w tej ankiecie uniemożliwia ocenę wywiązywania się dyrektorów z nałożonych na nich zobowiązań - podkreśla KIDL.
 
Źródło: KIDL
 
BPO
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Sonia M Piątek, 02 Sierpnia 2019, 18:07
No tak diagności i technicy przecież oni zarabiają na poziomie pracowników dyskontów typu Lidl Biedronka więc właściwie dlaczego mają zostać ujęci w rzetelnej ankiecie która pokazuje dynamikę wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia przecież to zepsułoby cały efekt. Nie można przecież pokazać że dyrektorzy wcale nie przeznaczają pieniędzy na podwyżki dla tej grupy personelu medycznego
Marcin W Piątek, 02 Sierpnia 2019, 17:54
W takim razie ankieta przygotowana jest nierzetelnie skoro zostały pominięte dwa ważne zawody niezbędne w diagnostyce pacjenta. To już lekarze nie potrzebują badań, bo jakoś tego nie zauważyłam na dyżurach . Niestety zarówno w przypadku diagnostów jak i techników nie można pochwalić się dynamiką wzrostu wynagrodzeń bo takiej nie ma. Ministerstwo zdrowia składa puste obietnice przekazując pieniądze z uzasadnienia do Dyrektorów Szpitali, którzy nie zamierzają przeznaczyć ich na podwyżki wynagrodzeń. Narodowy Fundusz zdrowia organizuje spotkania z dyrektorami szpitali ale one nic nie wnoszą. Związki zostają same z problemem jak uzyskać obiecane pieniądze. Chyba już wszyscy zdają sobie sprawę że to jedna wielka kpina Szanowni Państwo Panie prezesie czas na sprostowanie ankiety!
X-men Piątek, 02 Sierpnia 2019, 16:35
A co w tym dziwnego!!!??większość pracowników MZ nie ma bladego pojęcia jakie zawody funkcjonują w ochronie zdrowia,łącznie z P.ministrem,dla nich istnieją tylko dochtor u pielęgniarka!!!to se o techniku zapomnieli