NFZ szuka realizatora kampanii "Nie cukrz"

06 Sierpnia 2019, 9:52 cukier

Narodowy Fundusz Zdrowia chce ruszyć z profesjonalną kampanią profilaktyczną skierowana do Polaków. Na pierwszy ogień idzie problem nadmiernej konsumpcji cukru. Na realizację kampanii informacyjnej o szkodliwości jego nadużywania zarezerwował blisko 1,6 mln złotych i szuka jej wykonawcy.

Przedmiotem zamówienia jest zaplanowanie oraz realizacja kampanii społecznej w Internecie, która informowałaby o szkodliwości dla zdrowia nadmiernej konsumpcji cukru.

Warunkiem przystąpienia do przetargu rozpisanego przez NFZ jest wykazanie przez oferenta, że w okresie ostatnich trzech lat (przed upływem terminu składania ofert), wykonał należycie (a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych uwzględniane są również wykonywane) trzy zamówienia na przeprowadzenie kampanii internetowej, z których każde obejmowało lub obejmuje co najmniej trzy z następujących narzędzi, tj.: YouTube, Twitter, reklama natywna, reklama na ogólnopolskich portalach internetowych, reklama display w sieci reklamowej Google - GDN, Google AdWords – linki sponsorowane w wyszukiwarce Google). Istotna jest również wartość realizowanych zamówień, które powinny opiewać na co najmniej 300 tys. zł brutto każde zamówienie.

Głównym kryterium wyboru oferty (o wadze 50 proc.) będzie oczywiście cena, natomiast istotne będą również zaproponowane przez potencjalnych realizatorów linie kreatywne (15 proc. wagi) czy wstępny scenariusz materiału wideo (15 proc. wagi). Szacunkowa wartość realizowanej kampanii ma wynieść około 1,65 mln złotych i trwać trzy miesiące.

Cukier zabija Polaków

Dane zebrane przez NFZ wskazują, że w latach 2008-2017 o 6,1 kg wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski, mimo znacznego zmniejszenia spożycia cukru nieprzetworzonego, nabywanego bezpośrednio przez gospodarstwa domowe (spadło ono w tym czasie o 5,7 kg). Zdaniem NFZ obserwowany wzrost wynika m.in. ze wzrostu konsumpcji cukru będącego składnikiem innych produktów spożywczych (nawet o blisko 11,8 kg).

Niestety zjawisko to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie - w szczególności na NFZ wskazuje na rosnący problem otyłości. Tylko w 2016 r. w Polsce wśród osób w wieku 20 lat i więcej  aż 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn miało nadwagę, natomiast 23 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn było otyłych.

- W związku z prognozowanym wzrostem otyłości należy spodziewać się w 2025 r. (w porównaniu do 2017 r.) zwiększenia liczby pacjentów chorych na choroby z nią związane, w szczególności wzrostu liczby dorosłych pacjentów z cukrzycą (szacowany wzrost na poziomie 941 tys. pacjentów), nadciśnieniem (349 tys.) oraz zwyrodnieniem stawu kolanowego (146 tys.). Sumarycznie, dla problemów zdrowotnych wybranych do analizy, szacowane zwiększenie kosztów świadczeń udzielonych osobom dorosłym w 2025 r. w stosunku do 2017 r. wynosi 327 – 1,038 mln zł.- przekonuje NFZ i zachęca oferentów do składania ofert. 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Jerzy Kołnierzak reCAPTCHA Wtorek, 06 Sierpnia 2019, 11:01
Poprzednia władza próbowała coś zrobić w sprawie cukrzycy.Chciała zmienić zaopatrzenie sklepików szkolnych. Przyszła nowa, populistyczna i cofnęła ta rozporządzenia. teraz chcą wydawać miliony w internecie. Na pewno młodzi nie będą tego oglądać.. Kiedy zaczną promować "Zdrowy styl życia" bardzo stary program. W latach dziewięćdziesiątych na szkoleniu instruktorów pierwszej pomocy usłyszałem od od Krzysztofa Panufnika, że WHO Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, jeśli w szkołach był taki przedmiot ,Państwo zaoszczędziło by 40 % swojego budżetu. ( 1996 r ). i co .i dupa.. Te półtora miliona wystarczy na waciki, jak mówią kobiety Widocznie ktoś musi zarobić.Skutki i tak będziecie usuwać. Pora zająć się profilaktyką, zapobiegać.