Papierowa recepta będzie rzadkością?

06 Sierpnia 2019, 10:42 recepta e-recepta

Wielka Brytania stawia zdecydowanie na elektroniczne recepty. Zdaniem Richarda Ashcrofta z NHS Digital, już w przyszłym roku papierowe druki recept będą ogromną rzadkością w brytyjskich aptekach.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy odsetek wystawianych e-recept ma się w Wielkiej Brytanii istotnie zwiększyć - donosi portal "The Pharmaceutical Journal".

Zdaniem przedstawiciela brytyjskiego płatnika papierowe recepty nie zostaną całkowicie wykluczone, a e-recepty prawdopodobnie nigdy nie osiągną 100 proc. wysycenia. Nie mniej jednak w ciągu najbliższych miesięcy odsetek e-recept wyraźnie wzrośnie i być może osiągnie wartość, jaką w połowie lat 90-tych miały tradycyjne recepty.

Obecnie brytyjski system elektronicznej preskrypcji leków znajduje się w czwartej fazie pilotażowej, a odsetek e-recept wystawianych przez lekarzy wynosi już 68 proc.

Co warto podkreślić, jaskółkami postępującej zmiany na rynku brytyjskim są ... apteki. Już teraz w pięciu placówkach realizowane są wyłączenie recepty elektroniczne za pośrednictwem systemu EPS, który umożliwia lekarzom przepisywanie drogą elektroniczną recept do wybranej apteki.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz