Ćwiczenia na receptę? 18-20.X - Kongres Exercise is Medicine w Warszawie

06 Sierpnia 2019, 13:26 sport bieganie

Czy ruchem można leczyć? Czy aktywność fizyczna można pomóc w walce z chorobami cywilizacyjnymi? Czy odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc w leczeniu depresji czy zaburzeń lękowych? Jak seniorzy powinni korzystać z aktywności fizycznej bezpiecznie dla swojego zdrowia? 

Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć już jesienią podczas 2. Kongresu Exercise is Medicine w Warszawie (18-20 października, Warszawski Uniwersytet Medyczny) podczas którego eksperci z Polski i zagranicy będą mówić o najnowszych badaniach i efektach leczenia ruchem.

Idea Exercise is Medicine czyli leczenie ruchem to prawdziwa rewolucja, która rozprzestrzenia się na całym świecie. Jej propagatorzy podkreślają, że ćwiczenia mogą pomagać nie tylko w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, ale także pomagać pacjentom, którzy cierpią na choroby przewlekłe takie jak nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycę.

Exercise is Medicine to amerykański program, którego celem jest edukowanie lekarzy i trenerów, na temat tego, jaki rodzaj ruchu zastosować u naprawdę chorego pacjenta. Okazuje się, że pacjenci z chorobą wieńcową, nowotworem czy zapaleniem stawów powinni ćwiczyć, a w konsekwencji minimalizować swoje schorzenia - wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek, dyrektor Medyczny Exercise is Medicine Polska.

Potwierdzenia dla idei Exercise is Medicine można poszukać w licznych badaniach,
które pokazują, że aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu, ogranicza ryzyko otyłości i zmniejsza zapadalność na wiele chorób. Jest też pomocna przy leczeniu depresji i napadów lękowych.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut tygodniowo ćwiczeń o dużym nasileniu. W zależności od stanu zdrowia te normy mogą się różnić dla osób zmagających się z chorobami. Wszystko zależy od etapu leczenia, samopoczucia osoby chorej i wyjściowej kondycji fizycznej.

Podczas kongresu zaplanowane są wykłady dotyczące aktywności fizycznej seniorów, osób dotkniętych nowotworem, treningu oporowego w cukrzycy, roli fizjoterapii w terapii zaburzeń mięśni dna miednicy, wpływu aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne, motywacji do ćwiczeń i zdrowego stylu życia.

Podczas kongresu odbędzie się także 2. Konwencja Fitnessu Medycznego i Warsztaty Fitnessu Medycznego, na którym uczestnicy poznają treningi dostosowane do poszczególnych jednostek chorobowych.

Portal PolitykaZdrowotna jest patronem tego wydarzenia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz