POZ-ty dostaną 80 mln zł. Rusza nabór w programie Dostępność+

06 Sierpnia 2019, 14:58 parking inwalidzki wózek niepełnosprawni samochód

Kwota 80 mln złotych trafi do placówek podstawowej ochrony zdrowia - wszystko na poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej oraz organizacyjnej placówek ochrony zdrowia. O fundusze placówki będą mogły się starać się w ramach rządowego programu Dostępność+.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski - wskazuje, że uruchomienie nabór wniosków w ramach rządowego programu Dostępność Plus jest kolejnym działaniem, jakie zostało podjęte w celu wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Uruchomiony konkurs skierowany jest do placówek POZ, które dzięki pozyskanemu finansowaniu będą mogły poprawić swoją dostępność w szczególności dla osób niepełnosprawnych i innych osób ze szczególnymi potrzebami.

- Trzeba pamiętać, że to właśnie te osoby przede wszystkim korzystają z usług zdrowotnych, więc naszym priorytetem jest podejmowanie działań, które ułatwiają dostęp do tych usług właśnie tej grupie osób. Uwzględnienie sektora zdrowie w wśród 8 innych obszarów  rządowego programu oraz uruchomienie wsparcia finansowego było możliwe dzięki przychylności i współpracy ze strony Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Od początku priorytetem była dla nas również współpraca z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi zarówno osoby niepełnosprawne, jak i świadczeniodawców, tak by zakres i sposób udzielania wsparcia grantowego był wynikiem wspólnej pracy koncepcyjnej. Udało się to dzięki zaangażowaniu ww. środowisk w prace powołanego przez nas Komitetu Dostępności Plus, w tym w przygotowanie tzw. standardu dostępności dla placówek POZ. Na tym nie poprzestaniemy. Pracujemy już nad podobnym konkursem gdzie granty będą przyznawane na poprawę dostępności polskich szpitali - zapowiada Łukasz Szumowski.

Warto dodać, że na działania poprawiające dostępność architektoniczną, cyfrową, komunikacyjną i organizacyjną każda aplikująca placówka zdrowotna będzie mogła otrzymać nawet 720 tys. zł.

Istotnym jest również fakt, że od beneficjantów nie będzie wymagany wkład własny.

Nabór ma charakter otwarty i będzie trwać do momentu wyczerpania środków, które opiewają na kwotę 80 mln zł.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Obserwator Zdrowia Wtorek, 06 Sierpnia 2019, 16:39
A z jakich źródeł finansowane są te działania?
Czy te POZ nie są przypadkiem finansowane w ramach unijnego programu PO WER ?
Powinni Państwo również zwrócić uwagę, że rządowy program Dostępność Plus jest finansowany głównie z funduszy unijnych (Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), a także z norweskich i EOG. Cześć środków pochodzi też z budżetu państwa, ale jest to ułamek. Bez środków europejskich Program Dostępność Plus byłby tylko wydmuszką.