Ł.Szumowski o brakach leków: ilość dostarczonych opakowań przekracza miesięczne zużycie

07 Sierpnia 2019, 14:58 Apteka

W wielu przypadkach ilość dostarczonych opakowań leków przekracza miesięczne zużycie  - podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany w środę o kryzys lekowy.

- Tak zwany kryzys lekowy jest częściowo kryzysem, który wynika z pewnej obawy przed brakiem leków, częściowo były tąpnięcia w dostępności do poszczególnych substancji danych firm - mówił minister.  

- Jeżeli chodzi o dostawy leków, to mamy informacje, że np. leków na tarczycę mamy z racji tego, że działaliśmy bardzo aktywnie, więcej - podkreślił.

- Oczywiście brakuje pewnych specyficznych dawek niektórych leków, ale można je zastąpić innymi - dodał.

przypomniał, że w ministerstwie działa specjalny zespół zajmujący się dostępem do leków, który na bieżąco monitoruje informacje m.in. na temat dostaw.

Podał przykład leku Euthyroks. - Na 6 sierpnia jest dostępnych 2,7 mln opakowań tego leku, a 24 lipca było to 770 tys. opakowań, zaś miesięczne zużycie pacjentów to ok. 600 tys. opakowań. Te dane pokazują, że w tych obszarach, o których była najczęściej mowa, ilość opakowań dostarczonych do Polski jest znacznie wykraczająca poza miesięczne zużycie - zapewnił Ł.Szumowski.

BPO 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz