Choroba Leśniowskiego-Crohna: pacjenci czekają na dostęp do dwóch leków o różnym mechanizmie działania

07 Sierpnia 2019, 16:12 ból brzucha crohn

Pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna czekają na włączenie do refundacji kolejnych dwóch innowacyjnych leków o różnym mechanizmie działania: selektywnym oraz ogólnoustrojowym. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapewnia, że negocjacje trwają, ale wyraził obawy, że drugi producent „może się jeszcze nie dogadać”.

 Wiceminister pytany w środę czy jest szansa, aby dwa leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna weszły do refundacji w ramach kolejnego obwieszczenia odparł: „Zobaczymy, myślę, że coś na pewno już jest gotowego”. - Pomimo negatywnej oceny, jedna z decyzji jest podjęta przeze mnie, bo jeszcze trwa tam cały czas proces formalny – dodał.

- Na razie myślę, że drugi producent może się jeszcze nie dogadać – stwierdził.

Przyznał, że dwa negocjowane leki mają zupełnie inne mechanizmy działania i pacjenci czekają na refundację obu leków. Jednocześnie zastrzegł, że to firma decyduje czy zgadza się na zaproponowane warunki. - Jeżeli nie będzie chciała, to na razie się nie uda. Nic na siłę, tzn. firma decyduje – mówił.

Według różnych szacunków, w Polsce na chorobę Leśniowskiego-Crohna choruje 15 tys. osób, ale może być ich więcej. Choroba dotyczy przede wszystkim osób  poniżej 35. roku życia. A im młodszy wiek zachorowania, tym bardziej agresywny przebieg choroby. Bóle brzucha, gorączka, biegunki, często uniemożliwiają lub znacznie utrudniają naukę i podjęcie pracy, a zaostrzająca się choroba z czasem oznacza dla wielu konieczność operacji, a nawet wyłonienia stomii.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz