Krakowski Szpital na Klinach leczy i operuje dzieci z rzadką chorobą - artrogrypozą

08 Sierpnia 2019, 10:21 dziecko noworodek

Dzieci dotknięte Artrogrypozą, mają zniekształcone zarówno ręce, łokcie czy barki, jak i kończyny dolne - stopy, kolana i biodra. Tylko nieliczne ośrodki na świecie podejmują się leczenia małych pacjentów z tą rzadką chorobą. W Krakowie istnieje jedyne w Polsce Centrum Leczenia Artrogrypozy (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy), we współpracy z którym, Krakowski Szpital na Klinach również podjął się tego wyzwania i leczy dzieci z tą chorobą.

Jedna z takich operacji została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu przez znanych krakowskich ortopedów, dr. hab. n. med.  Bartłomieja Kowalczyka oraz dr. med. Jarosława Felusia, i dotyczyła korekcji stopy u 6-letniego chłopca - Georgiego z Ukrainy.

 - Georgii cierpi na rzadką, genetycznie uwarunkowaną artrogrypozę. Stopy chłopca wymagały operacyjnej korekcji -  były zniekształcone i utrudniały mu chodzenie, noszenie normalnych butów. Tym samym miał  utrudnione kontakty z rówieśnikami, ograniczenia ruchowe, nie mógł cieszyć się z codziennych zabaw i przyjemności.  Operacja przebiegła pomyślnie, mamy nadzieję, że niedługo Georgii dołączy do kolegów w swojej szkole. Leczenie dzieci z artrogrypozą jest trudne, wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i zaangażowania wielu osób w proces leczenia. Cieszy mnie, że także w Szpitalu na Klinach możemy świadczyć takie usługi na światowym poziomie,  dla pacjentów z zagranicy i z Polski. A dzięki temu przywracamy radosne dzieciństwo naszym małym pacjentom - mówi dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk z Krakowskiego Szpitala na Klinach.

Operacja u pacjenta z artrogrypozą, to połączenie doświadczenia chirurgów z nowymi technologiami. Jeszcze na sali operacyjnej, bezpośrednio po zabiegu, ortotyk za pomocą skanera 3D wykonuje komputerowy model korygowanej kończyny, uzupełniony o jej dokładne pomiary przy pomocy precyzyjnych narzędzi. Służą one do idealnego dopasowania dedykowanej dla pacjenta ortezy - czyli łuski, wykonanej z wysokiej klasy materiałów, zabezpieczającej kończynę przed ponownym zniekształceniem.

źródło: mat.pras.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

osina Poniedziałek, 19 Sierpnia 2019, 12:48
Też kiedyś miałam pękające i suche stopy i najlepiej pomogła mi wizyta w Instytucie Podologicznym w Rzeszowie. Warto zainwestować w profesjonalistę, bo te domowe sposoby raczej nie zdają testu, a Pan Piotr Bielawski zna się stopach jak mało kto.